AHISKA TÜRKLERİ YARDIM BEKLİYOR

Paylaş
 
AHISKA TÜRKLERİ YARDIM BEKLİYOR
Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlikten dolayı Ukrayna’nın Sloviyanks, Mariupl ve Doneck bölgelerinde iki ateş arasında kalan Ahıska Türkleri yardım bekliyor.
GÖKHAN SARIKAYA

BURSA (İHA) – Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlikten dolayı Ukrayna’nın Sloviyanks, Mariupl ve Doneck bölgelerinde iki ateş arasında kalan Ahıska Türkleri yardım bekliyor.

Ukrayna ve Rusya arasına yaşanan gerginliğin gün geçtikçe tırmanması, bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin can güvenliğini de tehlikeye atıyor. Ukrayna’daki 18 bin Ahıska Türk’ü Türkiye’den yardım bekliyor.

Bursa’da basın toplantısı düzenleyen Sürgüne Uğramış Ahıskalıların Haklarını Koruma Derneği Başkanı Paşa Alihan, Ahıska Türklerinin 70 yıldır vatansız yaşadığını belirterek, ”Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaş sebebiyle Ukrayna’nın Sloviyanks, Mariupl ve Doneck bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri iki ateş arasında kaldı. Bu bölgelerde yaklaşık 18 bin Ahıskalı yaşıyor. Özellikle Sloviyank bölgesinden son zamanda çok kötü haberler alıyoruz. İnsanlarımız sokağa çıkamıyor. Keskin nişancılar insanları hedef alıyor. Bugün bir kişinin öldüğü haberini aldık. Batıda Ukrayna, doğuda ise Rusya ateş ediyor. Savaş sebebiyle bölgede yaşayan Ermeniler ve diğer gruplara ülkeleri kucak açtı ama Ahıska Türklerinin yardım talepleri herhangi bir karşılık bulmadı. 2010 yılında Kırgızistan aynı sıkıntıları yaşamıştı. Şimdi ise Ukrayna’da yaşıyoruz. Biz Başbakanımızdan ve Dışişleri Bakanımızdan yardım bekliyoruz. Başbakanımızın, ‘Nerede bir mazlum varsa onun yanındayız’ sözünü hatırlatmak istiyorum. Bizler mazlum değiliz, sadece vatanı olmayan insanlarız. Suriye‘den Türkiye’ye gelen 35 Ermeni’ye Türkiye sahip çıktı ve bütün dünyaya bunu gösterdi. Bizler Ahıska Türklerinin de sesine kulak verilmesini istiyoruz. Bizim talebimiz Ahıska Türklerinin eğer mümkünse Türkiye’ye getirilmesi ya da Ahıska bölgesine sevkinin sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.

Yaşanan savaştan dolayı iki aydır Türkiye’de olan Refik Rızaoğlu, ”Ahıska Türkleri olarak çok zor günler yaşıyoruz. Birçok akrabam şu an savaş bölgesinde. Hayatlarından endişe duyuyoruz. Türkiye’den gerekli yardımları bekliyoruz” dedi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA