Meraları Kiraya Verilen Köylüler Şokta

Paylaş
 
Meraları Kiraya Verilen Köylüler Şokta
Meraları Kiraya Verilen Köylüler Şokta

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Çardakköy sakinleri, mera arazisinin kendilerinin haberi olmadan kiralanmasının şokunu yaşıyor.
Yenişehir’e bağlı Çardakköy sakinleri, 36 dönümlük mera arazisinin kendilerinin haberi olmadan özel bir firmaya kiralanması üzerine mağdur oldu. Çardakköy’e ait mera arazisinin kendilerinin haberi olmadan kiraya verilmek istendiğini dile getiren Çardakköy Muhtarı Emin Çakır, “Asırlardır bizim olan arazimiz bir gecede peşkeş çekilince biz işgalci durumuna düştük. Padişah fermanı ile bize geçen dede yadigarı arazimizin peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. İyi tarım amaçlı kurulduğunu iddia eden ve söz konusu mera arazisinin yakınında faaliyet gösteren işletme, yüzlerce yıldır bizim olan meramızı bir gece gerçek sahipleri olan bizlerin haberi olmadan sözde kiralamış ve bizi işgalci durumuna düşürmeye çalışmaktadır” dedi.
Söz konusu arazinin geçmişinin 1901 yılına dayandığını belirten Çakır, şöyle konuştu: “Biz, vatanına milletine bağlı insanlarız. Padişah fermanı ile köyümüze tahsis edilen mera arazimizin bir kısmını 1950’li yıllarda havaalanı yapılması için 1180 dönüm araziyi Milli Savunma Bakanlığı’na gönüllü olarak verdik. Elimizde kalan 334 dönümlük araziyi ise mera olarak kullanmaya devam ettik. Bugün geldiğimiz noktada kendi arazimizde işgalci sıfatıyla ifade vermekle karşı karşıyayız. Konuyla ilgili hukuki mücadele başlattık. Meramızın bizde kalması için başta valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve Yenişehir Belediye Başkanımız Süleyman Çelik ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına sesimizi duyuracağız”

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA