Milyon euroluk acil müdahale gemisi

Paylaş
 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için Yalova Altınova Tersaneler bölgesindeki Sefine Tersanesi’nde üretilen ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan, ‘Acil Durum Müdahale Gemisi’ Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı törenle denize indirdi.

Yalova Altınova Tersaneler Bölgesi’ndeki Sefine Tersanesi’nde inşa edilen ve ülke için bir ilk olma özelliğini taşıyan ‘Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi’ Türk denizlerinde gemi kurtarma, çeki, yangın söndürme, kazazede barındırma, helikopter hizmetleri, deniz kirliliği analizi, denizden yaş ve yakıt toplama gibi birçok olaya müdahale edebilecek.

Geminin denize indirilişi nedeniyle tören düzenlendi. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Aslan, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş ile Sefine Tersanesi yönetici ve ve yetkilileri katıldı.

‘DENİZCİLİĞE AYRI BİR ÖNEM’ 

Törende konuşan Bakan LÜfti Elvan, geminin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere, 8 bin 400 kilometreden fazla kıyı şeridiyle üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin uluslararası taşımacılık faaliyetlerinin büyük bir bölümü deniz taşımacılığı ile gerçekleşiyor. Bu ülkemiz için doğal bir avantaj anlamına geliyor. Şu anda hemen yanı başında bulunduğumuz İzmit Körfezi de, denizyoluyla taşımacılık faaliyetlerinin en yoğun olduğu bölgelerimizden biri. Her gün onlarca gemi, bu körfezdeki limanlara yanaşarak yüklerini dolduruyorlar. Biz denizciliğin ülkemizde hem ticaret, hem de ulaşım için ne kadar büyük bir avantaj olduğunun farkındayız. Bu nedenle denizcilik alanına, tıpkı ulaştırmadaki diğer alanlar gibi, ayrı bir önem atfediyoruz.”

31 MİLYON 140 BİN EURO’LUK  PROJE 

Konuşmasında bakanlık olarak birçok projeleri olduğunu belirten Bakan Elvan, can ve mal emniyetinin artırılması için önlemler aldıklarını söyledi. Bu gemi için 31 milyon Euro harcandığını belirten Bakan Elvan, “Yine yanımızda bulunan Özata Tersanesi’nde yapımı devam eden 2 adet çok maksatlı hızlı tahlisiye botu, yaklaşık 5 milyon Euro bedel ile gemi inşa sanayine ekonomik bir katkı sağlıyor” dedi.

10’UNCU YIL MARŞI EŞLİĞİNDE DENİZLE BULUŞTU

Konuşmaların ardından Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu tarafından Bakan Elvan’a çiçek, kristal plaket ve çini tabak hediye edildi.

Açılış töreninin ardından Bakan Elvan ve beraberindeki protokol mensupları, geminin denize indirilişi nedeniyle dua okudu. Ardından Bakan Elvan, geminin denize indiriliş kurdelesini kesti. Gemi, 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde ve alkışlarla denize indirildi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA