Bursalı gencin büyük başarısı!

Paylaş
 

Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi Sait Can Kutsal, hazırladığı araştırma projesiyle TÜBİTAK’tan destek gördü. Çalışmanın adı ise “Osmangazi Örneğinde Yerel Yönetimlerin Sanatla Tarihsel İlişkisinin İncelenmesi“.

Kutsal, çalışmasıyla ilgili şunları söyledi;

“Yerel yönetimler; üzerine çok çeşitli çalışma ve araştırmalar yapılan bir konu, buna rağmen kültürel anlamda bir belediyenin halkın gözünde nerede konumlandığı araştıran bir çalışma daha önce yapılmadı. Bunun önemine ve gerekliliğine inanıyorum çünkü içinde bulunduğumuz dönemde benim “kültür ihtiyacı” adını verdiğim bir ihtiyaç ortaya çıktı ve bu ihtiyacı belediyeler bir şekilde karşılamaya çalışıyor. Özel sektörle rekabete girebilecek kültürel geziler, konserler, etkinlikler, sergiler ve dahası. Peki halk ne düşünüyor? Halk ne istiyor? Kültür ve sanat bir eğlence aracı olması ötesinde bilginin de kaynağı mı? Kültürle bilinçlenme sağlanabilir mi? Doğru kültür politikası nasıl olmalıdır? Bunlar çalışmanın temel soruları.”

Öte yandan incelemek istediği bir diğer şeyin ise tarihsel süreçte sanat nasıl yönetiliyordu? sorusu olduğuna da dikkat çeken Kutsal, “Elbette öncelikli olarak Osmanlı ve Bizans üzerine yoğunlaşarak bir araştırma yapmayı planlıyorum. Türkiye coğrafyasıyla başlayıp Bursa’nın Osmangazi ilçesine tümdengelim metoduyla daha çok sergi kayıtları, arşiv nüshalarını okuyarak çalışacağız. Nasıl bir süreçle bu noktaya geldik ve tarihsel mekanlarımızı “kültür merkezi” şeklinde kullanmaya başladık. Bence bunlar önemli sorular olmakla birlikte benim de merak kaynağım.” diye konuştu.

Kutsal çalışması dahilinde internet üzerinden bir mini-anket düzenliyor. Ankete şu adresten ulaşabilirsiniz;

https://docs.google.com/forms/d/1iI_vw9Po6nag8Kx2jxVqXoz9yL2wvC59EfUIAztw7_o/viewform

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA