İznik Gölü Dibindeki Bazilika Su Altı Arkeoloji Müzesi Olacak

Paylaş
 

Bursa’nın İznik ilçesinde göl dibinde bulunan bazikila su altı arkeolojik müzesine dönüştürülecek.
2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında üçüncü sırada yer alan İznik gölündeki bazilikanın turizme açılması konusunda ilk adım atıldı. Bazilika’nın turizme kazandırılması için çalışmalar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı projenin sponsoru Bursa Büyükşehir Belediyesi olacak. Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat ile Geomarine Kara ve Deniz Araştırma Şirketi’nden oluşan ekip su altındaki bazilikayı inceliyor.
Orcan Deniz İnşaat’ın yöneticisi, uzak deniz kaptanı ve dalgıç olan Tuğrul Orcan, “Bu çalışma Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği bir proje. Bazilikanın ortaya çıkarılması için buradayız. Şimdilik bir ön çalışma yapıyoruz. Projelendirilmesi ileriki safhada olacak. Bazilikanın bulunduğu bölgede başka bir arkeolojik kalıntı var mı onu da değerlendiriyoruz. Bazilikanın olduğu bölgenin sismik değerleri ve batimetresini ölçerek rölevesi ortaya çıkarılacak” dedi.
Geomarine şirketinden Jeoloji Yüksek Mühendisi Çağan Tunç ise, “Yürütülecek geniş çaplı arkeolojik çalışmalardan evvel hidrografik ve oşinografik parametreleri yani derinlik haritasını ortaya çıkaracağız. Bir kaç gün sürecek olan yüzey taramasında sonar ölçümlemeleri yapacağız. Geniş bir alanda tarama yapıyoruz. Bunun nedeni ise başka arkeolojik bulguların olup olmadığıdır. Şu ana kadar bazilikanın çevresinde eskiden kalma kayaçlar mevcut. Bunlar incelendikten sonra ne olduklarına karar verilecek” dedi.
İznik gölünün 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü (Archaeological Institute of America) tarafından ’2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterilmişti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA