Savcı, makamında karanfillerle anıldı

Paylaş
 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 31 Mart günü yaşanan terör saldırısında şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, yenilenen makam odasında anıldı. Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izinle, savcı Kiraz’ın şehit edildiği 6. kattaki 323 numaralı makam odasına çıktı. Kapı girişindeki “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz” yazılı tabelaya ellerindeki karanfilleri iliştiren avukatlar, daha sonra Kiraz’ın çalışma masasına Türk bayrağı sererek, üzerine karanfiller bıraktı. Avukatlar, savcı Kiraz’ın fotoğrafının bulunduğu makam koltuğuna da kırmızı karanfiller koydu. Şehit savcı için odasında dua eden avukatlar daha sonra adliyenin giriş katında basın açıklması yaptı.
Grup adına konuşan Hukukçular Derneği Başkanı Mehmet Sarı, “Ülkemizin de tıpkı komşu ülkeler gibi kanın gövdeyi götürdüğü bir coğrafya olması için tüm kanalların devreye sokulduğunu aklıselim herkes gibi biz de görmekteyiz. Su uyur düşman uyumaz misali, dört koldan ülkemizin huzur ve sükununa saldırıların son perdesi, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın menfur bir şekilde şehit edilmesidir” diye konuştu.
Terör sorunu
Bir hukukçunun görevi başında vurulmasının vicdanları kanattığını ve derin bir üzüntüye neden olduğunu anlatan Sarı, merhum savcının rehin alınma fotoğraflarının manşetlerden verilmesini eleştirdi. Yaşanan saldırıdan sonra adliyede avukatlara uygulanan tavrı doğru bulmadıklarını da dile getiren Sarı, “Onurlu avukatlık mesleğinin böyle alçakça bir saldırı için kullanılması ile teröristlerin savunmanın kutsallığına da saldırmış olduğu açıktır. Sorun bir meslek sorunu değil, terör sorunudur” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Savcı Kiraz’ın ölümünün yedinci günü nedeniyle Adalet Sarayı’nın karşısındaki Merkez Gürsel Camisi’nde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mevlit okutuldu.

Adliyede baro karşıtı sloganlar

Avukatların adliyeye sadece X Ray’den geçerek girmesi için İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun anlaşmasını tanımayan 200 avukat dün adliyeye aranmadan girdi. Avukatlar adına açıklama yapan Sinan Zincir, “Bugün de bundan sonra da hiçbir şekilde aranmadan adliyeye gireceğiz. Her gün direneceğiz” dedi. Açıklama sonrası avukatlar yalnızca kimliklerini göstererek güvenlik görevlilerinin  kenara çektiği X Ray cihazının arasından “Avukatlar burada baro nerede” ve “Baro uyuma avukatına sahip çık” sloganlarıyla adliyeye girdi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA