Bursa’da ‘Edebiyat’ Keyfi Başladı

Paylaş
 

Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Ortadoğu’yu Yazmak’ temasıyla gerçekleştirilen ve edebiyat tutkunlarını üç gün boyunca edebiyatın ustalarıyla buluşturacak olan ‘15. Bursa Edebiyat Günleri’, Tayyare Kültür Merkezi’nde başladı.
Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı fiziki açıdan yenilerken kentin kültürel birikimine katkı sağlayacak etkinliklerine de aralıksız devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda 7-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘15. Edebiyat Günleri’, Tayyare Kültür Merkezi’nde başladı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Kara’ya ait edebiyat dergilerinin yer aldığı özel sergiyle açılışı yapılan programa, edebiyatseverler ve Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Bölümü öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.
Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kültürel birikiminin öne çıkarılması adına faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, “Türk Edebiyatı, hem sözlü hem de yazılı anlamda zengin bir geleneğe sahiptir. Bursa’da 15’ncisi gerçekleştirilen ‘Edebiyat Günleri’, 54 şair ve yazarın katılımıyla ve ‘Ortadoğu’yu Yazmak’ temasıyla gerçekleştiriliyor” dedi.
‘15. Bursa Edebiyat Günleri’ne ‘Onur Konuğu’ olarak katılan Amerikalı Akademisyen, Siyaset Bilimci ve Araştırmacı Yazar, Sakarya Üniversitesi Konuk Akademisyeni Prof. Dr. Norman Finkelstein, ilk kez geldiği Bursa’da edebiyat tutkunlarını bir araya getiren organizasyonun çok önemli olduğunu söyledi. Filistin davasını savunan ve kaygısını gönlünde taşıyanların yakından tanıdığı Finkelstein, İsrail’in Filistin’i işgali, Filistin bölgesinin demografik yapısı konularında kaleme aldığı yazılarıyla biliniyor. Prof. Dr. Norman Finkelstein, Ortadoğu coğrafyasında yaşamayan insanların ‘İslam’, ‘yıkım’ ve ‘Ortadoğu’yu bir arada algıladığını söyledi. ‘Edebiyat Günleri’nden dolayı mutluluğunu paylaşan Finkelstein, “Bursa’da düzenlenen ‘Edebiyat Günleri’ne katıldığım için çok memnunum. Amerika’da çok az insan kitap okuyor. İnsanlar artık internetin bu kadar yaygın oluşu nedeniyle 300 kelimeyle ancak konuşuyor” dedi.
Programın hazırlığında rol alan usta edebiyatçı Metin Önal Mengüşoğlu da konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın edebi yaşamına ciddi katkılar sağladığını vurgulayarak kent kültürüne desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Yazarlık Ana Sanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Öztahtalı, Bursa’da 15’ncisi düzenlenen ‘Edebiyat Günleri’nde çok önemli konu ve konukların okurlarla buluştuğunu söyledi. Bursa’nın tarih boyunca ‘edebiyatın beşiği’ olduğunu anlatan Öztahtalı, kentin tabiat güzellikleriyle şairlere ve yazarlara ilham kaynağı olduğuna dikkati çekti.
Programda gerçekleştirilen oturumlar, şiir dinletileri ve edebiyat konuşmalarının yanı sıra edebiyatçı ve araştırmacılar okurlarıyla buluşuyor. Etkinlik kapsamında Bursa Anadolu Erkek Lisesi, Bursa Anadolu Kız Lisesi, İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi’nde şair ve yazarlar öğrencilerle buluşturuluyor. Etkinlikte ayrıca Tophane‘de şiir akşamı düzenlenecek ve şairler şiirlerini okuyacaklar. Program, 9 Mayıs Cumartesi akşamı Türk Halk Müziği sanatçısı Cengiz Özkan’ın konseriyle sona erecek.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA