Bursa İpeğini Çocuklar Canlandıracak

Paylaş
 

Bursa’nın en önemli kültürel ve ekonomik değerlerinden biri olan ipekçilik yeniden canlanıyor. (İpek Böceği Hayat Buluyor’ projesi, pilot okul olarak belirlenen 11 Eylül İlkokulu’nda başladı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından ipekçiliğin ve ipekböceği evrelerinin çocuklara tanıtılması ve uygulamalı olarak öğretilmesi maksadıyla gerçekleştirilen ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesi, Muradiye’deki 11 Eylül İlkokulu’nda düzenlenen törenle başladı. Muradiye İpek Fabrikası’nın yanında eğitim ve öğretime devam eden 11 Eylül İlkokulu’nun öğrencileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldıkları eğitim setleri ile ipekböceği yetiştirme ve ipekçiliğin oluşum süreçlerini birebir gözlemleyecek olmanın sevincini ve heyecanını yaşadı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ipeğin Bursa için önemine vurgu yaptı. Başkan Altepe, ipekçiliğin uzun yıllardır ihmal edilen bir değer olduğuna işaret ederek, “Bursa ile özdeşleşen ve kentin ekonomik değerlerinden biri olan ipekböceği ve ipek üretiminde 11 Eylül İlkokulu pilot okul olarak belirlendi. Bursa, nimetleri bol olan bir şehir. Bursa’nın ipeği, yüzyıllar boyunca kentin markası olmuş ama son zamanlarda unutulmuş olan bir değerimiz. Her alanda olduğu gibi Bursa’nın ipeği de ayrıcalıklı ve dünyada bir numara. Bunun farkında olmalıyız. Bugüne dek göz ardı edilmiş olan Bursa ipeğini ve ipekçiliği yeniden canlandırmayı istiyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa ipeğinin yüzyıllar boyu Avrupa’da dünya saraylarında yoğun rağbet gördüğünü hatırlatarak, “Bursa’da bu ipekleri yetiştiren bölge Muradiye ve Hamzabey bölgesi… Bu ipeklerin dokunduğu, işlendiği ve ürün haline getirildiği yer Eski Bursa… Bu yüzden projeyi 11 Eylül İlkokulu’ndan başlatalım istedik. Bursa ipeğimiz, yeniden dünya markası olsun, Bursa tekrar dünya gündemine girsin” dedi.
KOZASINI GETİREN ÖĞRENCİ ÖDÜLLENDİRİLECEK
Başkan Altepe, Bursa ipeğinin yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı ile ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Bursa’nın farkını öne çıkarmak istediklerini anlatan Başkan Altepe, çocukların tırtıl bulunan kutularda kozanın üretimini görerek öğreneceğini, taze dut yapraklarıyla beslenecek tırtılların da 15 – 20 günde kozalarını öreceğini anlattı. Kozalarını okullarına teslim eden öğrencilerin ödüllendirileceğini de ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da yeniden en güzel ipekli kumaşları üretelim ve geleceğimiz aydınlık olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.
11 Eylül İlkokulu Müdürü Enver Ocak, Bursa’da ipekçiliğin önemine değindiği açıklamasında, “Tarih kokan Bursa’da yapılan bu çalışmalara sahip çıkarak, geleceğe köprü kurmak mecburiyetindeyiz. Okulumuzun bu çalışmaya paydaş olmasından dolayı mutluyuz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin anlamlı çalışmasıyla öğrencilerin unutulmaya yüz tutmuş bir değerle yeniden buluştuğunu anlatan Ocak, Başkan Altepe’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA