Edirne’ye yürüyen mültecilere polis engeli

Paylaş
 

Edirne üzerinden Avrupa’ya gitmek için günlerdir Büyük İstanbul Otogarı’nda bekleyen Suriyeli mülteciler, otobüs firmalarından bilet alamayınca dün gece yürüyerek yola çıkmıştı.

TEM Otoyolu kenarından yürüyen grup Altınşehir mevkiine geldiğinde CHP’li Veli Ağbaba, Mustafa Balbay, Sezgin Tanrıkulu, grupla görüştü. Mültecilerin sorunlarını dinleyen CHP’li heyet daha sonra mültecilerin durumunu yerinde görmek için Edirne’ye hareket etti. Suriyeli mülteciler de Edirne’ye doğru yürüyüşe devam etti. Bahçeşehir mevkiine geldiklerinde az sayıda çevik kuvvet polisleri grubun önünü kesti. Bunun üzerine mülteciler yola inerek yürümeye devam etti.

Esenyurt gişeleri mevkiinde ise çok sayıda çevik kuvvet polisi tarafından yeniden grubun önü kesildi. Yanyol üzerinde oturan grup, yolu trafiğe kapattı. Oturma eylemi yapan mültecilerin ‘teslim olduk’ şeklinde ellerini başlarının arkasına koyarak beklemeleri dikkat çekti. Bu sırada babasının kucağında süt içen küçük bir çocuğun ise yaşananlardan dolayı korkup ağladığı görüldü.

CHP HEYETİ DE GÖRÜŞTÜ

Polis ekipleri, yolda oturan grubu ikna etmek için uzun süre uğraştı. Bu sırada CHP’li heyet de gelerek mültecilerle görüştü. Grup içerisinde bazı kişiler polislerin kalkanlarını iterek yola çıkmak isteyince polisle aralarında arbede yaşandı. Yaşanan arbedenin ardından polis mültecilerden bazılarını yaka paça gözaltına alındı. Suriyeliler dışında yabancı uyruklu bazı kişilerin de gözaltına alındığı görüldü. Müdahalenin ardından grup otobüslere bindirilerek götürüldü.

Etiketler:
manset
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA