Nilüfer’de toplu sözleşme sevinci

Paylaş
 

Nilüfer Belediyesi’nde çalışan memur ve sözleşmeli personel toplu sözleşme sevinci yaşadı.
Toplam 351 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Halk Evi Sanat Galerisi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Başkan Mustafa Bozbey, Nilüfer’de bir toplu iş sözleşmesini daha imzalamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nde hizmet alım yoluyla çalışanların da işçi ve memurlarla aynı haklara sahip olmalarını istediğini söyledi.
Taşeron sistemde çalışanların memur olmaları konusundaki endişelerini de dile getiren Bozbey, “Gönlüm tüm çalışanların ya işçi statüsünde ya da memur statüsünde olmasıdır. Biz de iki sendikamızla muhatap olup onların yaşam standartlarını yükselterek huzur içinde yarına güvenli bir şekilde bakmalarını isteriz. Ancak bazı arkadaşlarımız memuriyet hakkını ya da sözleşme hakkını elde ettikten sonra davranış biçimlerini değiştirerek, kendi arkadaşlarını zor duruma sokuyor. Biz, demokrasiyi özümsemiş özgürlüklere inanan insanlarız. Personelimizin de aynı anlayışta olmasını istiyoruz. Demokrasiyi ve özgürlükleri kurum kültürüyle özdeşleştirirseniz sırtımız asla yere gelmez. Nilüfer Belediyesi örnek ve lider bir belediye olarak gösteriliyorsa bu bizim personelimizin başarısıdır.”
Toplu sözleşmenin ayrıntılarını da aktaran Bozbey, “Memur ve sözleşmeli arkadaşlarımızın bugün itibariyle 3 bin TL’nin altında ücret almadıklarının altını çizmek istiyorum” dedi.
Tüm-Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol da Başkan Bozbey’e teşekkür ederek, “Bizimle beraber olan bugüne kadar 26 yıldır mücadelemize destek veren bizimle omuz omuza yürüyen CHP’li belediye başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Emek en güzel değer, insan en büyük varlıktır. Tüm belediye başkanlarımızın emeğe verdiği değeri iyi biliyoruz.
Bizim bakanımız başbakanımız milletvekilimiz belediye başkanlarımızdır. Emeğimizi destekleyen belediye başkanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Tüm-Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, 22’si sözleşmeli olmak üzere toplam 351 memuru kapsayan toplu sözleşmeye imza attı. 2 yıl geçerli olacak sözleşmeye göre memurların maaşlarına toplamda brüt 843 TL, net 710 TL yansıyacak ve buna göre en düşük memur maaşı ortalama 3 bin TL olacak.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA