Patlayıcı İstanbul’dan getirilmiş

Paylaş
 

Bursa’da 27 Nisan’da bir kadın teröristin gerçekleştirdiği terör saldırısında kullandığı bomba düzeneğindeki patlayıcının İstanbul’dan getirildiği tespit edildi.

Cumhuriyet savcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Elindeki bomba düzeneğini patlatması sonucu ölen ve 13 kişinin yaralanmasına neden olan kadın teröristin örgüt bağlantılarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalar kapsamında gözaltına alınan 16 zanlının sorgulamaları devam ediyor.

Ekipler, teröristin Şanlıurfa’dan Bursa’ya geldiği şehirlerarası yolcu otobüsünün sürücüsü ve muavini ile Bursa’da 2 kez bindiği taksinin şoförlerinin ifadeleri doğrultusunda çalışma yürütüyor.

Bu kapsamda, teröristin otobüse “Sultan Y.” adına düzenlenmiş biletle bindiği tespit edildi. Bu ismi taşıyan kadın, terörle bağlantılı olduğu iddiasıyla Afyonkarahisar’da gözaltına alınarak Bursa’ya getirildi.

Patlatılan düzenekte kullanılan maddenin, teröristin Bursa’ya gelişinden önce İstanbul’dan kente getirildiği belirlendi. Bu patlayıcının, merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde teröristin kaldığı iddia edilen eve konulduğu tespit edilirken, bomba düzeneğinin burada hazırlandığı ihtimali değerlendiriliyor.

Saldırı önce Ulucami çevresinde dolaşmış

Teröristin, saldırıdan önce patlamanın gerçekleştiği Ulu Cami çevresinde dolaştığı da ortaya çıktı. Ayrıca, patlamanın ardından terörist kadının üzerinden herhangi bir kimlik çıkmadığı öğrenildi.

Bu arada, İstanbul’da gözaltına alınan Emine K’nın, patlayıcının Bursa’ya ulaştırılması ve saldırının organizesi ile diğer aşamalarında önemli rol oynadığı iddia edildi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA