Böylesi hiç görülmedi

Paylaş
 

Bodrum İlçesi Ortakent-Yahşi Mahallesi’ndeki dünyaca ünlü Camel Beach Plajı her yıl haziran ayında binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlarken bu yıl boş şezlonglara ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki plajda geçen yıl haziran ayında çekilen fotoğraflarla bu yıl çekilenler arasındaki fark, turizmdeki krizi gözler önüne serdi.

“BIRAKIN YABANCI TURİSTİ, YERLİ TURİST BİLE YOK”

Ortakent-Yahşi Mahallesi’nde Bank Evler Tatil Sitesi’ndeki yazlığında 30 yıldır tatil yapan evli ve üç çocuk annesi emekli bankacı İnci Tunay (56) “Son 8 yıldır her mayısta geliyoruz. Ancak böyle bir mayıs ve haziran ayı görmedik. Bırakın yabancı turisti yerli turist bile yok. Yaklaşık 800 konutun bulunduğu sitemizdeki insanların da yüzde 80’i tatile gelmedi. 3, 4 kilometrelik plajda 60-70 kişi tatil yapıyor, büyük şok yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl bugünlerde bu plajda binlerce kişi vardı iğne atsanız yere düşmezdi” dedi.

ORTAKENT-YAHSI MAHALLESI'NDEKI DUNYACA UNLU CAMEL BEACH PLAJI HER YIL HAZIRAN AYINDA BINLERCE YERLI VE YABANCI TURISTI AGIRLARKEN BU YIL BOS SEZLONGLARA EV SAHIPLIGI YAPIYOR. GECEN YIL AYNI PLAJDA BU DOLULUK YASANMISTI. (ARSIV) (FOTOGRAF: DHA - YASAR ANTER / BODRUM)

geçmiş sezondan bir kare

1970’li yıllarda Camel Beach sahilinde açtığı Akpınar Restoran’ı çocukları ile birlikte işleten evli ve iki çocuk, üç torun sahibi 82 yaşındaki Mehmet Akpınar “50 yıllık turizmciyim böyle bir sezon görmedim. Bu sabah gidip bankadan 10 bin lira daha çektim. Çünkü restoran durduğu yerden para yiyor işçi çıkarmak istemiyorum, idare etmeye çalışıyoruz ama nereye kadar? Günde bir iki müşteri geliyor, o da çay içiyor. Bu sahil tarihinde böyle boşluk görmedi. Her yıl nisan ayının sonunda mayıs ortalarında burası dolup taşmaya başlardı. İşin gerçeği bu yıl ve gelecek yıllardan ümidimizi kestik. Düşünün ben mal sahibi olduğum halde böyleysem bir de binlerce lira ödeyerek mekan kiralayanlar ne yapacak, hazıra dağ dayanmaz cepten değil bünyeden yemeye başladık” dedi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA