‘İngiltere’de terör tehdidi ciddi seviyede’

Paylaş
 

İngiltere’nin iç istihbarat servisi MI5’ın Başkanı Andrew Parker, son 3 yılda ülke genelinde 10’dan fazla terör saldırısı girişiminin önlendiğini belirterek “Bu ülkede terör saldırıları yaşanacak. Terör tehdidi seviyesi ‘ciddi’ ve bu, büyük ihtimalle saldırı olacağı anlamına geliyor.” uyarısında bulundu.

Parker, MI5’in 107 yıllık tarihinde, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian’a röportaj vererek bir gazeteye konuşan görevdeki ilk başkan oldu.

Küresel anlamda tüm dikkatlerin dini aşırıcılığa odaklandığı bir dönemde, diğer ülkelerin gizli hareketliliğini artırmasını büyüyen tehlike olarak nitelendiren Parker, bunların içinde en dikkat çekeninin ise Rusya olduğunu belirtti. Parker, “Rusya, birçok devlet organı aracılığıyla mevcut dış politikasını agresif bir şekilde yaymaya çalışıyor. Bunu yaparken de propaganda, casusluk, tahrip etme ve siber saldırı yöntemlerini kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

“İngiltere’de 3 bine yakın şiddet yanlısı aşırıcı bulunuyor”

Teşkilatın 54 yaşındaki başkanı, röportajında, dünya genelini etkileyen terör tehdidi konusuna da değinerek İngiltere genelinde son 3 yılda 12 terör saldırısı girişiminin güvenlik güçlerince engellendiğini vurguladı.

Parker, “En son haliyle çarpık ideolojiye dayanan uluslararası terörizm, terörü sokaklarımıza, Türkiye, Avustralya ve Kuzey Amerika dahil olmak üzere gelişmiş dünyaya getiriyor. İngiltere’de 3 bine yakın şiddet yanlısı aşırıcı bulunuyor. Bunların çoğu da İngiliz vatandaşı. Bu ülkeye yönelik saldırılar, benim kariyer geçmişimde tecrübe ettiğimin en yüksek seviyesinde ve ben, 33 yıldır MI5’te çalışıyorum. Bu ülkede terör saldırıları yaşanacak. Terör tehdidi seviyesi ‘ciddi’ ve bu, büyük ihtimalle saldırı olacağı anlamı taşıyor.” diye konuştu. AA

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA