Kadınlara özel otobüs’ önerisi

Paylaş
 

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, AA muhabirine, İstanbul Belediye Meclisinde, İETT otobüslerinde kadınyolcuların gece saatlerinde durak haricinde istedikleri yerlerde inmesi önerisinin geldiğini hatırlattı.

Satır, İstanbul’da özel sektör ya da devlet kurumlarında çalışan kadınların iş gidiş ve dönüş saatlerinde metrobüs ve otobüslerin çok kalabalık olduğunu belirterek, bazı hatlarda sadece kadınlara hizmet vermek
üzere otobüs servisi talebine ilişkin Komisyona dilekçeler verdiklerini anlattı. Satır, “İstanbul trafiğinde kadınların istedikleri yerlerde inmesi mümkün değil. O durumda trafik Arap saçına döner. Eğer şiddete uğrayacaksa kadın, takip eder ve durak olmayan yerde inmesi bir tehlike de oluşturabilir. Ama mesai saatleriyle kadınların böyle bir şey istemesi daha makul. İstanbul Belediyesi açısından daha iyi bir kamu hizmeti olur” dedi.

Belma Satır, özellikle işe gidiş ve dönüşte, trafiğin pik olduğu saatlerde kadınların sıkışık otobüslerde yolculuk yapması yerine, kendilerine özel otobüs tahsisinin, hem kolaylık hem de istismar ve diğer sıkıntılara önlem olabileceğine işaret etti.

Bununla ilgili talebin de olduğunu ifade eden Satır, “Haremlik selamlık tartışması olmaz. Çünkü Türkiye artık bunları aştı. Bunu talep eden bizzat kentli ve çalışan kadınlardır. Bu talepler bizzat bana da geldi. İş hayatında aktif olan ve erkeklerle birlikte çalışan kadınların böyle bir talepte bulunması önemli. O sıkışıklıkta hoş olmayan durumlarla karşılaşmamak, daha konforlu seyahat etmek adına belediyenin de saygı duyması lazım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yönde bir çalışma yapabilir” diye konuştu.

AA

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA