Öğrenci pansiyonundaki asma kilide soruşturma

Paylaş
 

Dün akşam saat 17.45 sıralarında, Karaçayır Mahallesi’ndeki İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi’ne ait 125 erkek öğrencinin kaldığı 3 katlı pansiyonunun bodrumundaki çamaşırhanede yangın çıktı. Çamaşır kurutma makinesinin nevresimleri tutuşturması sonucu çıkan yangına, ilk müdahaleyi öğrenciler yangın söndürme tüpleriyle yaptı. Daha sonra gelen itfaiyenin çalışmasıyla yangın büyümeden söndürüldü.

Duman nedeniyle büyük panik yaşayan öğrencilerin kapıdan tahliye edildiği pansiyonun, yangın merdiveninin zemine kadar uzanan kafes içinde olduğu ve dışarıdan asma kilitle kilitli tutulduğu ortaya çıktı.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Valilik, kapının asma kilitle kilitli tutulmasıyla ilgili hem okul yönetimi, hem de pansiyon görevlileri hakkında soruşturma başlattı. Asma kilit ise dünkü yangının ardından bugün kaldırılarak kapı açıldı. Yangına ilk müdahale eden öğrencilerden 11’inci sınıf öğrencisi Muammer Uysal, çamaşırlarını almak için çamaşırhaneye indiklerinde yoğun dumanla karşılaştıklarını belirterek, “Bir arkadaşımla birlikte yangına müdahale ettik. Birazını söndürdük sonra da itfaiyeyi aradık. Çok yoğun duman vardı. Sonra itfaiye yangını söndürdü. Yangın merdiveni çıkış kapısı kilitli olduğu için orayı kullanmadık. O kapı her zaman kilitliydi. Bugün açılmış” dedi.

BELEDİYE MAYIS AYINDA UYARMIŞ

Öte yandan geçen Mayıs ayında Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nce söz konusu pansiyonda yapılan denetimde yangın kaçış merdiveninin uygunsuz olduğu, katlarda merdivene çıkış kapısı bulunmadığı, öğrencilerin yangın sırasında pencerelerden merdivene atlamalarının gerektiğine dikkat çekildiği ortaya çıktı.

Denetimda ayrıca pansiyonla ilgili, etüt salonuna 2’nci çıkış açılması, spor salonunda 2’nci çıkışın uygun hale getirilmesi, mutfak ve kazan dairesi yangın dolaplarının değiştirilmesi, acil durum aydınlatmasının yapılması, acil durum yönlendirmesinin yapılması, mutfak davlumbaz üzeri otomatik söndürme sisteminin yapılması, otomatik yangın algılama sisteminin yapılması gerektiği belirtildi.

İtfaiye raporunun Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmesine rağmen tespit edilen eksikliklerin yerine getirilmediği, yangın merdiveninin de çok eski olduğu ve kullanılmasının can güvenliği açısından risk taşıdığı gerekçesiyle kapalı tutulduğu ileri sürüldü.
Mutlu YUCA- Murat KÜÇÜK/BOLU, (DHA)

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA