Dev proje resmen onaylandı!

Paylaş
 

Rus gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan Türk Akımı boru hattı projesinin hükümetlerarası anlaşmasının onayına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye ile Rusya arasındaki ve ekonomik ilişkilerin  geliştirilmesi amacıyla adil ve ortak menfaate dayalı işbirliği prensiplerine  uygun olduğu belirtilen proje, iki hattan oluşacak.

Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Russkaya kompresör istasyonundan,  Karadeniz üzerinden Türkiye’deki alım terminaline ve devamında Türkiye üzerinden  Avrupa’ya uzanacak proje, ilk defa 2014’te Rusya Başkanı Vladimir Putin  tarafından duyurulmuştu.

Projede hükümetler arası anlaşma iki ülke arasında 10 Ekim’de  imzalanmıştı.

Proje kapsamında, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki  boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise  gerekli teminatların alınması halinde Avrupa’ya ulaştırması öngörülüyor.

Rus hükümeti, Türk Akımı boru hattı anlaşmasının onaylanmasına  ilişkin yasa tasarısını 16 Aralık’ta kabul etmişti.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel  Zavalnıy da TürkAkım’a ilişkin hükümetlerarası anlaşmanın Duma’da ocak ayında oylanmasının planlandığını belirtmişti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA