İsrail meclisi ezan yasağını kabul etti

Paylaş
 

Ezanın gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle  okunmasına yasak getiren tasarı için Knesset'te yapılan oylamada 55 milletvekili  "evet" oyu kullanırken, 48 milletvekili tasarıya karşı oy verdi.

Knesset'teki Arap milletvekilleri, oylama sonucunun açıklanmasıyla  birlikte tekbir getirerek tepkilerini ortaya koydu.

Oylamanın ardından kürsüye çıkan Arap milletvekili Ahmed Tiybi, "Ezan  namaz çağrısıdır. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu ve onun aşırı sağcı  destekçilerine rağmen bu topraklarda yankılanacaktır." dedi.

Tasarının yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset'te iki  ayrı oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.

EZAN YASAĞI

Kamuoyunda "ezan yasağı" olarak adlandırılan kanun tasarısı "beş vakit  ezanı kapsayacak" şekilde geçen aylarda da gündeme gelmiş ancak İsrailli  siyasetçiler, Yahudilerin Kutsal Cumartesi (Şabat) günlerinde ve diğer bazı  ritüellerinde çaldıkları şofarın da yasaklanma riski nedeniyle tasarıya karşı  çıkmıştı. 

Bunun üzerine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrailli  siyasetçilerin bu kaygısını giderecek şekilde yasanın yeniden düzenlenmesi için  çalışma başlatmıştı.

Söz konusu yasa tasarısı Netanyahu'nun talimatı doğrultusunda, ezanın  23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklayacak şekilde  yeniden düzenlendi.

Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesi halinde "sabah ezanının  hoparlörlerden okunması yasağına" uymayan camiler hakkında, bin 200 ila 2 bin 600  dolara varan para cezaları verilebileceği belirtiliyor.

  

 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA