Teşhis koyup, tedavi yapabilen rehabilitasyon robotu üretildi

Paylaş
 

Yaklaşık 15 yıldır fizik tedavi amaçlı yerli egzersiz robotu üretmek için ter döken ve çalışmalarını doktorasını yaptığı Japonya'da sürdürmesi  teklifini reddederek Türkiye'ye gelen Akdoğan, Öğretim Görevlisi Aktan'la  dünyadaki örneklerinin üstünde olan robot üretmeyi başardı.

Türkiye'de ilk olan ve bu konuda maliyetlerin 10 kata kadar düşürülmesine imkan tanıyan "diagnobot" isimli robot, hem teşhis koyup hem de  tedavi edebiliyor. Söz konusu robot ayrıca aynı anda 2 hastanın tedavisine imkan  sağlıyor.

Doç. Dr. Akdoğan, yaptığı açıklamada, rehabilitasyon amaçlı egzersiz robotu üretiminin dünyada yaklaşık 20 senelik geçmişi olduğunu  söyledi.

Bu robotların Amerika, Japonya ve İsviçre tarafından seri üretiminin yapıldığını anlatan Akdoğan, bunların maliyetinin oldukça yüksek olduğunu dile  getirdi.

Akdoğan, söz konusu robotların evde de kullanılabildiğini aktararak, "Terapist sayısı bizde az. Günde ortalama 14-16 arası hasta tedavi edilebiliyor.  İhtiyaca yeterince cevap verilemiyor. Bu robotlarla daha fazla hastaya hizmet  verilebiliyor." dedi.

"Aynı anda teşhis koyup tedavi edebilen ilk yerli robot"

Bu konuda 2004'ten itibaren çalıştığını dile getiren Doç. Dr. Akdoğan,  şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin ilk patentlenmiş egzersiz robotu olan, diz ve kalça için  çalışan 'Fizyoterabotu' TÜBİTAK desteğiyle yaptık. Ardından da bilek ve ön kol  için kullanılan 'Fizyoterabot Omega' adını verdiğimiz ikinci robotu geçen sene  ürettik. Bunlar, yapay zekayla çalışan sistemler. Sistemin yazılımlarında bunlar  var. Hareketler öğretiliyor ve sistem bunları tekrar edebiliyor. Ayrıca, hastadan  gelen tepkilere cevap vererek, tedavi sürecinde değişiklikler yapabiliyor. Sistem  hareketleri hafızasına alıyor. Bu bilgileri yorumlayarak tedavi ediyor. Sistem,  hastanın iyileşme sürecini objektif olarak ölçüp, takip edebiliyor. İnternet  tabanlı olduğu için bilgileri tedavi merkezine ulaştırıyor. Uzmanlar da buna göre  yöntem belirliyor. Bazı özellikleriyle dünyadaki örneklerinden üst seviyede olan  robotlar. Tamamen özgün, yerli ürünler."

Erhan Akdoğan, şimdi de yeni ve üst düzey bir robot üretmeyi  başardıklarını belirterek, "Bu iki robottan sonra tam zeki bir sistem geliştirmek  amacıyla kolları sıvadık. Çalışmalar sonucunda, aynı anda teşhis koyup tedavi  yapabilen bu robotu üretmeyi başardık. Türkiye'de ikisini yapabilen ilk örnek.  Yurt dışındakiler bunları ayrı ayrı yapabiliyor. Bizim robotumuz ise ikisini  birden yapabiliyor. Bu sistem hastanın eklem açısını ölçebiliyor. Sonra veri  tabanındaki bilgileri karşılaştırıp doktora yol çiziyor. Doktor cep telefonu  üzerinden buna ulaşıp, gerekli işlemleri yapabiliyor. Ayrıca, bu robot iki  hastayı aynı anda tedavi edebiliyor." diye konuştu.

Söz konusu robotların çok pahalı olduğunu vurgulayan Akdoğan, "Böyle  bir robotun maliyeti 50-80 bin lira arasında. Bu fiyata bunu ürettik. Seri  üretime geçilmesi durumunda bu fiyatlar çok daha düşecektir. Böyle bir robot yurt  dışından 500 bin lira civarında ödemeyle alınabiliyor. Eğer ülkemizde üretimi  yapılırsa hem ithal etmekten kurtuluruz hem de aynı işi çok daha ucuz maliyetle  kendi robotlarımızla yaparız." ifadelerini kullandı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA