İnanılmaz gelişme! Uzayda doğum…

Paylaş
 

Uzayın memelilerin doğurganlığı üzerindeki etkileri araştıran Japon bilim insanları, uzayda  koloniler kurmayı hedefleyen insanoğlu için önemli sayılabilecek bir çalışmaya  imza attı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) araştırmalar sonucu yaşam tohumlarının dünyanın uzağına taşınmasının mümkün olduğu ispatlandı.

Araştırmaya imza atan ekip Teruhiko Wakayama başkanlığındaki Japonya’nın Yamanashi  Üniversitesi’nden araştırmacıla.  Araştırmayı yayınlayansa  ABD Ulusal Bilimler Akademisi (NAS).

Daha önce UUİ’de balıklar ve semenderlerin uzayda üremesi konusunda  yapılan deneylerin ardından memelilerle ilgili çalışmadan da olumlu sonuç alındı. Japon bilim insanlarının araştırmasında, “dondurularak kurutulmuş” fare  sperminden uzayda 9 ay sonra sağlıklı yavruların üreyebildiği kanıtlandı.

Bilim insanları, 1980’li yıllarda erkek farelerin uzayda daha az sperm  ürettiğini saptamış ancak sperm kalitesi değerlendirilmemişti.

 

Erkek farenin spermindeki bozulmayı dişi fare onardı

Japon araştırmacılar, 2013’te dondurdukları iki erkek farenin sperm  örneklerini UUİ’ye gönderdiler. Örnekler, SpaceX-3 ile dünyaya gönderilmeden önce sıfırın altında 95  santigrat derecede 9 ay korundu.

Spermler dünyaya getirildiğinde Wakayama ve ekibi bunların DNA’sını  analiz etti. Ekip analizde erkek farelerin sperm örneklerinde kozmik radyasyondan  dolayı birkaç yerde kopma olduğunu saptadı.

Araştırmacılar, UUİ’deki radyasyon seviyesi dünyadakinin 100 kat  üzerinde olmasına rağmen erkek farenin spermindeki bozulmaların üremeyi  etkilemediğini belirledi. Uzmanlar, dişi farenin erkek farenin spermini  onardığını ortaya çıkardı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA