Ramazan pidesinin fiyatları belli oldu!

Paylaş
 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim  Balcı, ramazanda uygulanacak pide fiyatının azami 6 lira 60 kuruşun üzerinde  olmayacağını belirterek, “2015 ve 2016 yılında pidenin kilogram fiyatı 6 lira  olarak uygulanmıştı. Örneğin Ankara’da geçen yıl 250 gram pide 1,5 lira iken, bu  ramazanda Ankara’da 300 gram pidenin fiyatı 2 lira olarak belirlenmiştir.” dedi.  Balcı, Federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, pide ve  ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pidenin kilogram fiyatının Türkiye genelinde 2015 ve 2016’da azami 6  lira olarak uygulandığını hatırlatan Balcı, bu sene ramazanda pide fiyatının  yüzde 10 artışla azami 6 lira 60 kuruş olduğunu ifade etti.

Balcı, Ankara’da geçen yıl 250 gram pide 1,5 liradan satılırken, bu  ramazanda 300 gram pide fiyatının 2 lira olarak belirlendiğini ifade ederek,  “Böylelikle Ankara’daki pidede 50 gram büyüme söz konusu. Bu diğer illerde  farklılık gösterebilir. Daha düşük olabilir veya 300 gram değil 450 gramı 3 lira  olabilir. Bölgenin özelliğine ve tüketicilerin tüketim alışkanlığına göre  değişebilir ama Türkiye’nin hiçbir yerinde pidenin kilogram fiyatı 6 lira 60  kuruşun üzerinde olmayacak.” diye konuştu.

Bu artışı maliyetlerinin yükselmesinden dolayı yaptıklarını dile  getiren Balcı, fırıncı esnafı kazanamazsa, ilk etapta ürünün kalitesinden  sonrasında da sağlıklı üretimden mahrum kalınacağını belirtti. İstanbul’da da  azami uygulanacak fiyatın 6,6 liranın üzerinde olamayacağını dile getiren Balcı,  gramajın da ilçelere göre değişebileceğini söyledi.

İSTANBUL HALK EKMEK ZAM YAPMADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi Halk Ekmek, bu  yıl da 350 gram ramazan pidesini 85 kuruştan satışa sunacak. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Halk Ekmek’in ramazan  pidesi fiyatını bu yıl değiştirmediği belirtildi. Açıklamada, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 350 gram pidenin 85  kuruştan satılacağı bildirildi.

 

ANKARA’DA FİYATI AÇIKLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk  Ekmek Fabrikası, bu sene de 250 gram pideleri 70 kuruşa satacak. Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, ramazan ayı için üretim ve satış bölümlerinde gerekli hazırlıkları  yaptıklarını söyledi. Günlük 125 bin pideyi satışa sunabildiklerini belirten İlkbahar, bu  sene pide satışlarında geçen seneye göre yüzde 30’luk artış beklediklerinin  altını çizdi.

İlkbahar, yumurtalı pidelerin kilogramının 2 lira 80 kuruş olduğuna  işaret ederek, “Halk Ekmek olarak herkes yiyebilsin diye bu sene pidelere zam  yapmadık. Vatandaşlar 250 gram pideyi Halk Ekmek satış noktalarından geçen seneki  fiyat olan 70 kuruştan alabilecekler. Pidelerimiz el değmeden üretiliyor.  Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla bunları tüketebilir.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nın 400 büfe ve 9  butik satış noktasıyla hizmet verdiğini anlatan İlkbahar, birkaç ay içinde yeni  mağazaların da açılacağını bildirdi. İlkbahar, ramazan ayında mağazalarında 44 çeşit ürünü satışa  sunacaklarını, vatandaşların uygun fiyatlardan bunları alabileceğini belirtti.

Günlük 1 milyon ekmek üretimi yapabildiklerini ifade eden İlkbahar,  ekmek fiyatlarına zam yapılması yönünde herhangi bir çalışmalarının olmadığını  kaydetti.

TRABZON

Trabzon Fırıncılar Odası tarafından Ramazan pidesinin fiyatı belirlendi. Geçen yıl 3 lira olan 500 gram susamlı pidenin fiyatı bu yıl 3.25, 540 gram olan susamsız pidenin fiyatı ise 2.75’ten 3 liraya yükseltildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, “Biz vatandaşımızın ve esnafımızın hakkını kollamak adına burada bu görevi yerine getiriyoruz. Kimseyi mağdur etmemeliyiz. Bu söylemimizin arkasındayız ve ondan dolayı da zam yapma adına değil, maliyetler arttığı için yeni fiyat belirlemek zorunda kaldık. Geçen yıl 3 lira olan 500 gram susamlı pidemiz bu yıl 3.25 kuruşa, 540 gram olan susamsız pidemizi de 2.75’ten 3 liraya çıkarttık. Esnafımızın ve vatandaşımızın mağdur olmaması için bu fiyatı uygulayacağız” dedi.

KARABÜK

Karabük Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Ramazan pidesinin Karabük’te 350 gramlık susamlı pidenin 2.25 TL’den satılacağını kaydetti.

Tümen, ayrıca, 350 gram susamlı yumurtalı pidenin ise 3 TL olduğunu belirterek, ” 700 gram susamlı pide 4.50 TL, yumurtalı 6 TL. Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Eflani ve Ovacık’ta ise 350 gram susamlı pide 2 lira, susamlı yumurtalı 2.50 TL, 525 gram susamlı pide 3 lira” olarak belirlendiğini söyledi.

DENİZLİ

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, Ramazan ayında pide fiyatlarına zam olmayacağını söyledi. Denizli’de 300 gram Ramazan pidesinin 1,5 lira olacağını açıklayan Karadaban, Müslümanların büyük önem verdiği 11 ayın sultanı olan ’Ramazan’ için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

MANİSA

Manisalılar pideyi bu yıl zamsız yiyecek. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası aldığı kararla pide fiyatlarının geçen yılki fiyatlardan satılacağını duyurdu. Alınan kararla birlikte geçen yıl ramazan ayında 250 gramı 1 lira 50 kuruştan satılan pide, bu yıl da aynı fiyattan satılacak.

EDİRNE

Konuyla ilgili Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamulleri Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz, Ramazan pidesinin fiyatı ile ilgili, “Edirne’de ramazan pidesine 50 kuruş zam yapıldı. Yeni zamla birlikte 300 gram ramazan pidesinin fiyatı 2 liraya yükseldi” diye konuştu.

KASTAMONU

Gıda Malzemeleri İmal ve Satıcıları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ufuk Dravor, Ramazan sofralarının vazgeçilmez yiyeceği olan Ramazan pidesine bu yıl da zam yapılmadığını ifade ederek, sadece pidenin gramajında düzenlemeye gidildiğini kaydetti. Ramazan pidesinin gramajının bir önceki yıl 500 gram iken geçtiğimiz yıl 450 grama düşürüldüğünü söyleyen Dravor, “Bu sene ise her yıl yaşanan ekmek israfı düşünülerek pidenin gramajı 400 grama düşürüldü” dedi.

Ramazan pidesinin geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda 2 liradan satışa sunulacağını aktaran Dravor, “Ramazan ayında halkın temel ihtiyaç maddesi olan Ramazan pidesi ile ilgili fırıncı esnaflarından gelen talepleri dikkate aldık. Oda olarak almış olduğumuz karar gereğince ekmeğe yapılan son zammı da göz önünde bulundurarak pide fiyatlarında her hangi bir artış düşünmedik. Geçen sene 2015 yılında 2 liradan satılan pidenin gramajı 500 gram idi. Gramajı geçen sene 450 gram olarak belirlemiştik. Ramazan pidesinde bu sene de gelen talepler doğrultusunda gramaj düzenlemesi yaptık. Bu sene 450 gr olan ramazan pidesini 400 grama indirdik. Fiyatında ise her hangi bir değişiklik yapmadık. Vatandaşlarımız bu sene de ramazan pidesini yine 2 liradan satın alacaklar. Pidenin kilogram fiyatı ise 5 TL olarak belirlendi” diye konuştu.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA