Venezuela Türk yatırımcıları bekliyor

Paylaş
 

Venezuela Ekonomik İşbirliğinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramon Gordils ve Venezuela Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Barana ziyarette bulundu.

Başta madencilik ve inşaat olmak üzere pek çok alanda Türk şirketleri ile çalışmak istediklerini söyleyen Gordils, para transferinin kolaylaştırılması konusunda Türkiye ile anlaşma yapacaklarını bildirdi. Gordils, ticari ilişkilerde para biriminden kaynaklanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için ödemelerde Türk Lirasını da kullanmaya başlayacakları müjdesini verdi. Türk Hava Yollarının haftada iki kez Başkent Karakasa uçuşu bulunduğunu hatırlatan Gordils, Artık uzak değiliz. 12 saatte Karakasa ulaşabiliyorsunuz. İlişkilerde uzaklık sorun değil diye konuştu. Venezuela Devlet Başkanı Maduronun Türkiyeyi ziyareti sırasında ticaret anlaşması imzalanacağını belirten Gordils, gümrüklerde son 6 ayda önemli iyileştirmeler yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordils, ATO Yönetimi ve üyelerini, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlunun katılımlarıyla 6 Ekim Cuma düzenlenecek olan Türkiye-Venezuela İş Forumuna davet etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordils ve Büyükelçi Reyesi ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, her iki ülkenin de ticaretin geliştirilmesine çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Alışverişin Türk Lirası ile yapılması bizi çok memnun eder diyen Baran, bunun radikal ve gerçekçi bir karar olduğunu kaydetti. Venezuela Cumhurbaşkanı Maduronun ziyaretinin Türkiyeye verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Baran, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bütün dünya ile ticareti geliştirmeye çok önem veriyor. İnşallah halihazırda düşük seviyede bulunan ticaretimizi artırırız dedi.  

Baran, Türkiye ile Venezuela arasında ticaretin gelişmesi için aşılması gereken sorunları da nakliyenin, bankacılık işlemlerinin ve ihracat belgesi alımının uzun sürmesi, gümrüklerdeki prosedürlerin fazla olması, fazladan gümrük vergisi, para transferiyle ilgili problemler olarak sıraladı. Baran, Ankara ekonomisi hakkında da konuk heyete bilgi verdi.

 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA