Humerus boyun kırığı…

Paylaş
 

U.Ü. Hastanesi Ortopedi servisinde bir olay

 

 

Yaşadıklarım şöyle.

1-Düzce ilinde düşmeye bağlı sol omzumda çok parçalı HUMERUS boyun kırığım oluştu.

2-Düzce Devlet hastanesinde platin borulu ve 13 çivili bir operasyon yapıldı.

3-Kırıkların kaynama süreciyle birlikte fizik tedavi önerildi ve Ağustos ayı ilk haftasında Uludağ Üniversitesi Kükürtlü FTR ye başvurdum.

4-Doç. Dr. Alev Alp tarafından tedavi amaçlı hastaneye yatırılmam istendi ve daha önce çekilmiş bulunan filmlerimi gösterdiğimde, filmde görünen çivilerden bir kaçının kemik ötesine geçip boşa çıkan durumu ile ilgili olarak Ortopedi hekimlerinden konsültasyon istedi.

5-Doç. Dr. Alev Alp Uludağ Üniversitesinde Doç. Dr. Teoman Atıcı’nın adını yazarak şahsımı yönlendirdi.

6-Üniversite Hastanesinde Doç. Dr. Teoman Atıcı ile görüşmemin şartları olan randevuları alıp, günüm geldiğinde 1 numaralı oda olarak tanımlanan yer asistanına yönlendirildim.

7-Öykümü dinleyen ve çok kırıklı HUMERUS kırığı olduğunu öğrenmesiyle birlikte konunun kendileriyle ilgili olmadığını, vakanın Prof. Dr. Kemal Durak tarafından incelenmesi gerektiği söylendi.

8-Yeniden randevu alıp birkaç gün bekleyip (hafta sonu) sıra alıp Kemal beyle görüşerek durumumu anlatmak istediğimde 2 numaralı odanın asistanıyla karşı karşıya kaldım.

9-Şikayetlerimi bir kez daha anlattım ve kendisine eski filmleri gösterip o ana kadar nasıl geldiğimi söylemeye çalıştım.

10-Uzun boylu, kıvırcık siyah saçlı ve hafiften kilolu gibi görünen ve oldukça saygılı davranan asistan bey’in isteği üzerine Radyolojiye gidip film çektirdim.

11-Film ekrana düştüğünde, odasında görüştüğümüz asistan bey’in platin üzerinden çakılan çivilerden iki tanesinin kemiğin öte tarafına geçip yumuşak doku içinde görünmesine bakarak “bunlar fizik tedaviyi engellemez, zaten genelde böyle olur, kemiği geçmelidir, öte tarafı da yağ ve kas’tır, bir sorun olmaz, biz elinizi öne ve yukarıya (eliyle göstererek) şu açılarda kalkmasını yeterli buluyoruz, fazla bir beklentimiz yok” demesi üzerine kendisine cevap verdim.

12-Kolumun içinde farklı hareketleri yaparken tıkırtılar duyduğumu ve bazı hareketlerde de çok şiddetli ağrılar olduğunu ve filmleri gördükten sonra kemik dokuyu geçen çivilerden olabileceği kuşkularımı kendisine aktardım.

13-Ayrıca diğer kolumla karşılaştırıp ve kendisine örnek olarak gösterdiğim simetrik fonksiyon bozukluğunu da sorduğumda “bunlar olabilir, biz çok şey beklemiyoruz zaten” dedi.

14-Ben Kemal hocayla görüşmek istediğimi kendisine sorularım olacağını, Humerus kırığından kaynaklı sağlık sorunlarımla ilgili geleceğe yönelik de kuşkularımı gidermem gerektiğini  ve İzzet Baysal Üniversitesinden yeni emekli bir akademisyen olduğumu da belirttim.

15-Asistan bey, Kemal hocayla görüşeceğini benim dışarıda beklememi söyledi.

16- Yaklaşık 40 dk sonra asistan bey’in beni koridorda görüp “sizin sorunlu bir durumunuz yok, hocayla görüştüm, sizin görüşmeniz gerekmez, normal fizik tedaviye başlayın” diyerek konuyu kapattı.

17-Kendisine “kusura bakmamasını ancak benim Kemal hocayla mutlaka görüşmem gerektiğini, hasta sıfatıyla kendi durumumu benden daha iyi anlatamayacağını, şahsıma en baştan verdiği ve yukarıda yazılı cevaplar nedeniyle yetersiz bilgilendirme olduğunu düşündüğümü ” söyledim.

18-Asistan bey, kibarca Kemal hoca’nın bakmayacağını söylemesi üzerine konu kapandı.

19-Daha sonra bölüm sekreterliği üzerinden de Kemal bey’e ulaşamadım.

20-Reddedilen hasta olarak aklımda aşağıdaki sorular oluştu.

 

SORUM ŞU…

1-HUMERUS BOYUN KIRIĞI, konuyla ilgili anabilim dalı içinde önemli operasyonlar yapılan vakalardan sayılıyor mu?

2-Eğer sayılıyorsa elinize böyle bir vaka gelmesine rağmen reddedilmesi ve ilgilenilmemesi, operasyonu başkasının yapması nedeniyle sorumluluk üstlenmemek olarak değerlendirilebilir mi?

3- Muayene süreci ve soruların asistan’dan dönmesi ve hiçbir belgeye dayanmayan sürecin sözlerle sonuçlandırılması ve “ameliyatını yapmadığım bir vakanın sorumlusu da olamam” düşünce biçimiyle örtüşen anlayışa uygun bir şekilde hastayı kapı dışına bırakmak sizce doğru mu?

4-Sizce bu an dan sonra sağlığım için ne yapmam gerek?

Saygılarımla

TURİMER Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin Kaya

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA