Gelişmekte olan sporlar ve ekonomiye etkisi

Paylaş
 

Türkiye Kürek Federasyonu tarafından 2014 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye şampiyonası Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlı Kırkpınar beldesinde yapılacak.Yarışma 27-09-2014 tarihinde olup Bursa Kürek federasyon temsilcisi olarak bende davet edildim.

***

Birkaç sene önce yaşadığım ve Bu ilçemiz adına, şahsım adına önemli olduğunu düşündüğüm konuyu sizlerle paylaştıktan sonra geçtiğimiz aylarda Bursa’da İl spor müdürlüğünde düzenlenen bir toplantıdan da söz etmek istiyorum.

Toplantıdan bazı bölümlerinde ülkemizde 64 spor federasyonunun bulunduğu ve Bursa’nın İstanbul’dan sonra İkinci büyük spor kenti olduğunu ve artık daha çok Uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapmak için çalışmalar yapacaklarından söz edilmişti.

***

Şimdi sizlerle paylaşmak istediğim konu ise bu yukarıda söz ettiğim 64 federasyondan İki tanesi Orhangazi ilçemizden bunlarda ilki Okçuluk bir diğerde Kürek federasyon Bursa temsilcilikleri.

Ayrıca bu spor dalları Olimpik spor dalları arasında da yer almasından dolayı da ayrı bir önem taşımaktadır.

Gençlik Hizmetleri spor il müdürü Süleyman Şahin’in toplantıda örnek gösterdiği Su sporları adına ilk kez Federasyon programında yer alan Kürek Yarışlarının Orhangazi’de düzenlenmesi konusuydu fakat o günden sonra Su sporları adına önemli bir organizasyon yapılamadı.

Şimdi ülkemizde bazı bölgelerde Su sıkıntıları ve Göllerdeki bazı sıkıntıların yaşandığı dönemde bunları biz Orhangazi olarak lehimize çevirebiliriz.

Şu anda Otoban bağlanması ile İstanbul ile mesafenin kısalmasının da önemli bir etken olacağını düşünürsek bu çalışmaları ilçemize alabiliriz.

***

Yıllardır Su sporları Sakarya’nın Sapanca gölünde yapılmaktadır fakat su çekilmesi ve kaynakların kuruması ile bilge adına yaşanan sıkıntılar hat safhaya gelmesine rağmen bu zorluklar karşısında yarışmalar burada yapılmaya devam ediyor.

Daha önceleri su sporları olan Kürek ve Yelken federasyon başkanlarının ilçemize gelerek incelemelerde bulunup beğendikleri Göl sahilimizde bir türlü bu fırsatları getiremedik.

Su sporları denince sadece Yaz aylarında yapılan bir spor etkinliği olarak düşünmeyin faaliyet programına baktığınızda her ay yarışmaların düzenlendiği bir spor dalı olduğunu görebilirsiniz.

***

Bu tür organizasyonları ilçemize aldığımız zaman getireceği katkıları ve en önemlisi de ilçemiz İznik Gölü içerisinde Su sporları Milli takım Kamp merkezi gibi tesislerin yapılması gerçekleştiğinde ilçemize dışarıdan bakış açısını nasıl olabileceğinin yorumunu sizlere bırakıyorum değerli okuyucularımız.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA