YARDIM DENİLEN MASKENİN CÜZZAMLI YÜZÜ

 

 

 

YARDIM DENİLEN MASKENİN CÜZZAMLI YÜZÜ

Büyük şirketlerin falancı ve filancı vakfı adına yapmış olduğu küçük büyük organizasyonların makyajlı maskesini düşürdüğünüzde, aslında ne kadar menfi bir çaba içerisinde olduklarını az da olsa anlarsınız. Ama uygun makyaj temizleyici kullanmanız ve aklınızı gerçekleri görme modunda çalıştırmanız gerekiyor.

Size absürt bir örnek vererek Kafkavari bir abartıyla konuyu daha anlaşılır kılalım. Bir aylık tuvalet kâğıdı artığınızı kutulara koyup Afrika’daki aç çocuklara göndermeniz işte bu büyük organizasyonların yaptığı yardım işine benzer. Asıl olması gereken bir aylık yemek erzağınızı göndermenizdir.

Organizasyon yapma kardeşim, yardım yap… Çünkü reklam, kampanya, diğerlerinin ilgisini cezbetme bütçesi yardım miktarını geçiyor. Yardım parayla, ekmekle, suyla, iş gücü ve ya sömürmekteysen sömürüne bir son vermekle yapılır. Balolar, koşular, davetler düzenleyerek, havyar yiyip şampanya içerek açlar için yardım toplamanın mantığını ancak insanları kandırarak inandırabilirsiniz. Eğer işler böyle yapılırsa aslında neler yapılmak istendiğini gelin bir irdeleyelim.

Dünya çapında şirketlerden tutun da en küçük ticari kuruluşa kadar, kendi ismini reklam malzemesi yapmadan, beş lira yardım toplayacaksa beş yüz lira kâr etmeden bir yardım organizasyonunun altına girmeyen tüzel bir kişilik söyleyin bana. Aslında bu durum tüzel de olsa kişiliksizliktir ya, neyse… Yardım yalanının hemen arkasına gizlenmiş reklam yani organizasyonun peşinde olması, maskenin ardına gizlenmiş façalı bir yüz gibidir.

O balonlarda, derneklerde ve büyük büyük salonlarda boy gösteren beyefendi ve hanımefendiler… En güzel ve en pahalı elbiselerinizi giyin, yakanızdaki kürkleri ısınmak için kullanmadığımız alenen bilinse de moda olsun diye takın. Kaç bin dolar olduğu belli olmayan mücevherleriniz, saatleriniz ve tüm aksesuarlarınızla göklerdeki yıldızlar gibi parlayın. Bir ailenin üç aylık geçim parası değerindeki şaraplarınızı bu yardım balolarında su gibi tüketim. Yardım yalanı altında isimlerinizi ve markalarınızı Tanrı’nın hemen yanında yazdırmaya uğraşın.

Bizim ülkemizde bu işler yine çapı belli olan çemberler kategorisine girer. Bizler en çok vergi veren kuruluşa ‘Vay be… Vatana ne hayırlı bir işletme’ deriz ama devletten yani senden benden toplanan vergiden oluşan bütçeden aldığı neredeyse karşılıksız ödeneklerle koca fabrikayı kondurmasına ses çıkaramayız. Çünkü bilmeyiz, bildirmezler. Ama açın her yere bakın vergi rekortmenlerini, hepsi Yunan tanrısı Poseidon gibi kameralara poz verirler. Ne ulvi bir rezalet…

Büyük kumpanya başka… Yabancı firmaların ülkemizde ya da dünyanın diğer ülkelerinde yapmış olduğu o çok ulvi yardımlara bir göz atmak lazım. Bizimkilerin yaptığı deveyi amuduyla götürmek… Onların ki koca kervanı kaldırmak gibi olur.

Size bir örnek vereceğim ve başka söze gerek kalmayacak. Zamanında Bangladeş, Hindistan ve Nepal’de muson yağmurlarından dolayı yirmi 25 milyon insan yer değiştirdi ve bulundukları yerde mahsur kaldı. Nepal 425 kişi kayıpla en çok zarara uğrayan ülke oldu. Bu duruma mukabil batıda, Prag Ulusal Müzesi’nin bodrumuna dolan sel suları için de bir miktar para toplandı. Tabi kültürel zenginliklerini kaybetmemek için onlar da ellerinden geleni yapmak zorundalar. Şimdi duyacağınız rakamlara hazır olun… Nepal’e Kızılhaç tarafından yardım kampanyalarından toplanan para 1.6 milyon dolar… Prag müzesi ve çevre düzenlemesi için toplam miktar ise 63 milyon dolar bağış… İnsanlar mı öldü, birkaç kuruş atın önlerine ama yardıma katılan markalar milyon dolarlar kazansın.

Yardım denilen en insani değerin yanında bir reklam ve marka logosu gördüğümde ‘yine mi’ demekten kendimi alamıyorum. Kurdukları düzen iyi çalışıyor ama haklarını vermek lazım. Bu durumda bir anormallik olduğuna inanmayanlar hayatlarına mutlu mesut devam ediyorlar. Bense maalesef sürünün içindeki siyah kuzu olmaya devam ediyorum.

Bu yazı 356 kere okundu.
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA