Olan emekliye oluyor

 

 

 

Olan emekliye oluyor

Olan yine emekliye oldu. Garibim sen yıllarca çalış didin ve sonunda emekliliğini hak et. Sonra ne olsun? Beklentilerinin üzerine bir bardak su içirsinler. Böyle bir şey yok. Ne yaşandı ne de görüldü. Böyle bir adalet, böyle bir eşitlik, böyle bir düşünce ben hiçbir ülkenin haberinde okumadım, görmedim.

Başka yerlere para bulunurken her şey serbest. İş emekliye gelince farklı olan bir ülkede yaşıyoruz. 2017 bütçesi neredeyse tamam. Bu konuda iktidar ve muhalefet parti milletvekilleri mecliste yaptıkları görüşmeler sonucunda yeni bütçe kabul edilecek gibi görülüyor. Çoğunlukla mı hayır. Çoğunlukla kabul edileceğini sanmıyorum. Kabul edenler kesinlikle AKP ve MHP tarafından olacağı bence kesin görünen yüzü. Şimdi sormak istiyorum. İlk olarak sırayla AKP’ye. Ben geçimini az da olsa idare edebilen biriyim. Çocuklarımın da bana ihtiyaçları kalmadı. Peki size oy veren insanlardan kaç tanesi, yüzde kaçı emekliliğinin tadını çıkarabiliyor? Zaten aldığı üç kuruş bedelle, geçimini ancak sürdüren emekliler, sırf memleketin istikrarı düşüncesinden hareket ederek, kendi istikrarını hiçe sayıp iyimser bakıyorsa, bunun bir bedeli olmalıdır.

MHP’nin mecliste bulunan temsilcilerine şimdi soruyorum. Bu ülkede yaşayan emekliler insan gibi yaşamaya ihtiyacı var mıdır? Varsa sizlerin aldığı yüklü promosyon bedellerinin ardından cebinizi ısıtan o paraların emeklilere de verilmesinden yanaysanız, sesinizin biraz çıkması gerekiyor. Neden itiraz etmiyorsunuz? Bu haksızlık değil mi? Dur demek gerekmez mi?

Bu ülkede ceremeyi çeken emekli. Yıllarca verdikleri hizmet günlerinde kesilen vergilerine, emekli olunca da devam demek zorundalar. Her yıl enflasyon artışı bile istatistik kurumlarınca söylenen veriler ile siyasilerin söylemleri arasında farkı görenler, ne zaman bu hüsrandan kurtulacaklar diye düşünmekteler. Her sene alacakları zamların % 5’i bir yıl boyunca geçmedikleri zam oranını beklemekten zaten ya hasta oluyorlar ya da geleceklerinden ömür gidiyor. Bu insanların haklarını nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? Bir cenaze töreninde imam cemaate soruyor. Bu kişinin hakkını helal ettiniz mi diye. Vicdanen evet denilse de, yüreklerdeki bu sızıyı nasıl gidererek ötede hesap vereceksiniz merak ediyorum. Mesela üç kuruş meselesi değildir. Verilen söz için alacakları o bedelin karşılığını emekliler çoktan yerini ayırmıştı. Sizin verdiğiniz o söze karşılık onların da sözleri vardı. Onlar için yıllık 900 lira bile büyük para olduğu ortadadır. Şimdi ise 40 lira yıllık diyerek onların ekonomik uçurumlarına bir yar daha kattınız helal olsun.

Bu yazı 1156 kere okundu.
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA