Haliç silueti için imar düzenlemesi

Paylaş
 

Eyüp Devlet Hastanesi Eyüp ilçesi Silahtarağa Mahallesi 732 ada 1  parselde 9 bin 672 metrekare yüz ölçümüne sahip ve mülkiyeti İBB'ye bağlı  İstanbul İmar İnşaat Anonim Şirketi'ne ait arazi, 2017 yılının Haziran ayında  yapılan imar planıyla "ticaret+konut ve rekreasyon alanına" alındı.

Plan değişikliğiyle bölgede 4 kat olan yükseklik sınırının, İBB için  10 kata çıkarılması tartışmalara yol açtı. Aradan geçen süre içinde Eyüpsultan  Belediyesi, İBB'nin yaptığı plan değişikliği ile verilen 10 kat yükseklik  değerinin Haliç siluetini bozucu nitelik taşıdığına vurgu yaparak, "Ayrıca söz  konusu parsele bölge ihtiyaçlarını karşılayacak kamusal bir fonksiyonun  verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir." görüşünü savundu.

İtirazı değerlendiren İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Eyüpsultan  Belediyesi'nin itirazı doğrultusunda Haliç siluetine ilişkin düzenleme yapılması  gerektiğinden, 10 kat yükseklik sınırını 6 kata indirdi. CHP grubu yüksekliğin  düşürülmesini uygun bulmakla birlikte fonksiyon değişikliği ve yoğunluk artışı  ile ilgili plan kararlar değişmediği iddiasıyla karara "hayır" oyu verdi.

İBB Meclis oturumundaki oylama sırasında da kat yüksekliği  düşürülürken emsalin düşürülmemesi nedeniyle tartışma yaşandı. CHP'li Meclis  Üyesi Hüseyin Sağ, plan değişikliğinin sebebinin imar artışının aşılmış  olmasından kaynaklandığını söyledi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA