ABD Geri Adım Attı

Paylaş
 

ABD Geri Adım Attı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yayınladığı bir basın açıklamasıyla ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG güçlerinden yeni bir “ordu” ya da konvansiyonel anlamda bir “sınır muhafız” gücü oluşturulmayacağını duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) DSG ile ‘sınır gücü’ ya da yeni bir ordu kurulmayacağını açıkladı.Pentagon açıklamasında, ABD’nin Suriye’de yerel güçlere eğitim vermeyi sürdüreceği ve bu eğitimin amacının topraklarına dönen yerinden edilmiş insanların güvenliğini artırmak olduğu ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı yerel güçlerle işbirliğinin gerekçesi olarak, IŞİD’den kurtarılmış bölgelerde terör örgütünün yeniden ortaya çıkmasını engellemeyi gösterdi.

Türkiye’nin kaygılarının meşru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratma noktasındaki çabalarımız konusunda Türkiye’ye karşı şeffaf olmayı sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.ABD’nin Suriye’de YPG’nin asli unsuru olduğu DSG ile Irak ve Türkiye sınırlarında yeni bir ordu kurma girişimi, Türkiye ve Rusya olmak üzere birçok ülke tarafından tepkiyle karşılanmıştı. YPG’nin içerisinde yer aldığı bir ‘sınır gücü’ oluşturulmasına sert tepki gösteren Türkiye, ABD’nin teröre destek verdiğini savunmuştu.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA