Türkiye ve AB arasında liderler zirvesi yapılacak

Paylaş
 

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında  nispeten zorlu geçen 2017'nin ardından, bu yılın ikili ilişkilere ivme katması ve  üst düzey yetkililerin bir zirvede bir araya gelmesi bekleniyor. Üst düzey AB Konseyi yetkilisi, olası bir liderler toplantısına ilişkin detayların henüz belli  olmadığını belirterek "AB Türkiye'yle diyaloğu sürdürmeye hazır ve bir liderler  toplantısı için iç çalışmalarını devam ettiriyor" diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye ve AB tarafından yapılan açıklamalar, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiler, karşılıklı planlanan ziyaretler ve Avrupa basınına yansıyan haberler, Türkiye ve AB arasında bu yılın ilk yarısında bir zirve düzenlenmesi olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor.

28-29 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nin ana gündem maddelerinden birinin birliğin genişleme politikası olması bekleniyor. Bu  çerçevede, 28 AB üyesinin liderini haziran ayında bir araya getirecek zirve  öncesinde, AB-Türkiye arasında bir zirve düzenlenme ihtimali yüksek görünüyor.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA