İhracattaki gecikme ‘İsrail sazanı’nı irileştirdi

Paylaş
 

Kocagöl Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail sazanının iç piyasada tüketilmediğini ve neredeyse yüzde 90'ının Irak ve Suriye'ye ihraç edildiğini söyledi. Geçen yıl Irak'taki iç karışıklık nedeniyle ihracatın 2 ay geciktiğini, balıkçıların da bu süre zarfında avlanmadığı ifade eden Oktay, balıkların önceki sezona göre daha iri olduğunu aktardı.

Oktay, her ne kadar balık irileşse de 2 aylık gecikmenin kendilerine zarar verdiğini vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

İÇ PİYASADA TÜKETİLMİYOR

"İhracatın önemli bölümü Irak'a yapılıyor. İhracatta yaşanan gecikme nedeniyle gölden tutuğumuz İsrail sazanı normalde 250 gramdan 400-500 gram ağırlığına ulaştı. Irak'taki karışıklık İsrail sazanının irileşmesini sağladı. 2016'da ortalama 250 gram yakaladığımız balık, geçen yıl neredeyse iki katına ulaştı ve halen bu irilikte yakalıyoruz. İsrail sazanı iç piyasada tüketilmediği için biz geç avlanma mecburiyetinde kaldık. Bu balıkları biz Irak ve Suriye'ye ihraç ediyoruz. Normalde Manyas'tan yılda bin 500 ton ihracat yapıyoruz. Irak'taki karışıklık nedeniyle ihracatımız 800 ton civarında kaldı."

Yakaladıkları balıkları gün içinde Bandırma'da bir firmaya teslim ettiklerini aktaran Oktay, yaklaşık 800 kişinin gölden ekmek yediğini aktardı.

Gölün birçok mahallenin geçim kaynağı olduğunu ifade eden Oktay, şunları kaydetti:

"Manyas Gölü'nde yaklaşık 400 kayık bulunuyor ve 800 kişi avlanıyor. Göl çevresinde Kuş Cenneti, Bereketli, Kızıksa, Gölyaka, Salur mahallelerinde balıkçılık aktif yapılıyor. Balık bizden 1 lira 38 kuruştan alınıyor. Sezon içinde yaz dönemi günlük bir balıkçı 400-500 kilo avlayabiliyor. Şimdilerde ise 100 kilo arasında ancak yakalayabiliyor."

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA