Milli savaş uçağı için mühendis seferberliği

Paylaş
 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern  uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve  sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil  bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında  yerini alacak.

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye'nin en büyük ve zorlu  Ar-Ge projesi olan MMU Projesi için binlerle ifade edilen mühendisin görev  almasına ihtiyaç duyuluyor.

Bu alandaki nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve projeye hızlı  adaptasyonu için üniversitelerle iş birliği yapan TAI, projenin kritik Dönem-I,  Aşama-I (Ön tasarım) kısmında projede görev alabilecek tecrübe ve uzmanlık sahibi  mühendisler için Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştirme bölgelerinin  kapısını çaldı.

MMU Projesi hakkında detaylı bilgi veren TAI yetkilileri, söz konusu uzman personel desteği için mevcut potansiyeli anlamak amacıyla toplantılar  yaptı. Genel toplantıların yanında firmalar özelinde olası iş birliği alanları ve verilebilecek iş gücü destekleri üzerine yüz yüze kısa toplantılar  gerçekleştirildi.

"ÖDÜNÇ MÜHENDİS" FORMÜLÜ

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA