Esed ve destekçilerinden Doğu Guta’yı yarma harekatı

Paylaş
 

Suriye'de Esed rejimi ve destekçileri, 5 yıldır abluka altında  tuttukları Doğu Guta bölgesine BMGK'nin ateşkes kararını hiçe sayarak, Rusya'nın  hava desteğiyle kara harekatı başlattı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, rejim ve destekçisi Rusya  ilk olarak ağır bir şekilde bombaladığı Duma ilçesini ve çevresindeki beldelerin  kontrolünü sağlamak için Doğu Guta'yı ikiye bölmeye başladı.

Dün gece harekete geçen rejim güçleri ve destekçileri, muhaliflerin  kontrolündeki Utaya, Neşşabiye, Harizma ve Hoş el Davahre bölgelerini ele  geçirerek ilerlemeye başladı.

Rejim güçleri, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'yı ortadan ikiye  bölerek, ilçe ve beldelerin tümünü kontrol etmeye çalışırken, Rus savaş uçakları  da bölgeye onlarca hava saldırıları düzenledi.

Rejim ve destekçileri yeni ele geçirdikleri bölgelerden yaklaşık 3  kilometre doğudan batı yönüne ilerleyerek Haresta ilçesine ulaşması halinde Doğu  Guta bölgesini ikiye ayırmış olacak.

Öte yandan bölgede askeri muhalifler ile rejim güçleri arasında  şiddetli çatışmalar sürerken, askeri muhalifler sosyal medya hesaplarından  paylaştıkları bilgilerde, gece kaybettikleri bazı noktaları geri aldıklarını ve  çok sayıda rejim askerini öldürdüklerini duyurdu.

ESED REJİMİ, SİVİL YERLEŞİMLERİ BOMBALAMAYA DEVAM EDİYOR

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA