İhracatın şubat ayı karnesi

Paylaş
 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) yapılan açıklamaya göre, son  zamanlarda büyük bir atılım gerçekleştirerek Türk ihracatını sırtlayan otomotiv  sektörü, şubatta gerçekleştirdiği 2,8 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların  en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

Süs bitkileri ve mamulleri sektörü, geçen ay 15 milyon dolarlık rekor  ihracat rakamını yakaladı. Söz konusu rakam, dünyada 14 Şubat Sevgililer Günü’nde  Türk çiçeğinin tercih edildiğini ortaya koydu.

TİM verilerine göre, 6 sektör daha tüm zamanların en yüksek şubat ayı  ihracatına imza attı. Makine ve aksamları sektörü 548 milyon dolar, mobilya,  kağıt ve orman ürünleri 398 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayi 150 milyon  dolar, deri ve deri mamulleri 145 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 118 milyon  dolar, zeytin ve zeytinyağı sektörü de 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

KIRŞEHİR'DEN TARİHİ ZİRVE

Şubat ayında, iller bazında 22 milyon dolarlık ihracatı ile Kırşehir,  aylık bazda bugüne kadarki en yüksek ihracat rakamını yakaladı.

Aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep gibi  Türkiye’nin önemli sanayi ve ihracat merkezi konumunda olan illerin de yer aldığı  29 şehir, 2018'de şimdiye kadarki en yüksek şubat ayı ihracatına imza attı.

Etiketler:
ekonomi ihracat Şubat
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA