Antep fistiği ve Antep işinde yeni dönem

Paylaş
 

Coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen amblemlerin kullanılması zorunlu hale getirildi.

GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Ticaret Odası tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan “Antep Fıstığı” ve “Antep işi” için Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblemin kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

GTO Başkanı Hıdıroğlu, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 46’ncı maddesinde yer alan “Tescil edilmiş coğrafi işaretin veya geleneksel ürün adının kullanım hakkına sahip olan kişiler, söz konusu coğrafi işaret veya geleneksel ürün adını, amblem ile birlikte ürün veya ambalajı üzerinde kullanır. Coğrafi işaretler bakımından amblemin kullanılması zorunludur” hükmü uyarınca 10 Ocak 2018 tarihinden itibaren coğrafi işaretlerle birlikte amblem kullanımının zorunlu hale getirildiğini belirterek, konuyla ilgili çalışan firmaları uyardı.

Hıdıroğlu, “Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği” ile menşe adı, mahreç işareti ve geleneksel ürün adlarına ilişkin üç ayrı amblem oluşturulduğunu vurgulayarak, “Gaziantep’in sahip olduğu coğrafi işaretli ürünlerde tescil türüne göre, coğrafi işaret veya geleneksel ürün adlarını kullananların bu amblemleri ürünlerin üzerinde kullanması zorunludur. Geleneksel ürün adı ambleminin kullanımı ise isteğe bağlıdır” dedi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA