İYİ Parti Yenişehir Meclis Üyesi Ercan ÖZEL :Şehidimizin ismi yaşatılacak

Paylaş
 

Yenişehir İYİ Parti Basın Metni…

ŞEHİDİMİZİN İSMİ YAŞATILACAK.

16 Şubat 2018 Cuma günü sabah saatlerinde İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkışından bir süre sonra düşen SF-260D eğitim uçağında bulunan ve şehit olan hemşehrimiz Pilot Yüzbaşı Yunus Bal, ilçemizde kişiliği ve karakteri ile örnek bir insandı. 1981 yılında Yenişehir’de doğan ve Kara Harp Okulundan başarı ile mezun olarak pilot olan Şehidimizin cenaze törenine başta Yenişehir olmak üzere, çevre il ve ilçelerden binlerce kişi katıldı.

       Şehidimizin hakkını elbette hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Şehidimizle ödeşmenin tek yolu onun geride bıraktıklarına sahip çıkmak ve destek olmaktır. Sadece belirli günlerde değil sürekli olarak hatırlamak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Ahde vefa göstererek ismini gelecek nesillere taşımamız, yapılması gereken öncelikli görevlerimiz arasında olduğunu düşünüyorum.

       Ahde vefa hayatın birçok alanında kendini gösterir, ama en önemlisi vatan için şehit ve gazi olanlar için gösterilmelidir. Şayet bir insan hayatını vatanı için görevli iken verip şehitlik mertebesine ulaşıyorsa ya da aynı uğurda gazilik ünvanı kazanıyorsa bu hiç bir maddi değer ile ölçülemez.

       AHDE VEFA; VERİLEN DEĞERİN NİŞANESİ’DİR.

       Ahde Vefa; sevilen veya sevilmesi gereken kimselere verilen değerin bir nişanesidir aslında, bir dostluk borcudur. Vefa; sözünün eri olmaktır, hatırlamaktır, iyi bir insan olmanın olmazsa olmazıdır, iyiliği unutmamaktır, kendi sorumluluğunu hissetmektir. Vefa, aynı zamanda müslümanın en belirgin özelliklerinden biri olmalıdır. Büyüklerimiz; “Ahde vefası olmayanın, dini de olmaz imanı da” diyerek vefanın önemini dile getirmişlerdir.

Ülkemizin bekası için yapmış olduğu görev sırasında canını feda eden, çocuklarını, ailesini ve sevenlerini geride bırakan bu hayırlı vatan evladımızı unutmamamız, gönüllerimizde her zaman ona yer ayırmamız gerekir. Cenazeden sonra uzun bir süre Yunus’un ismini ve hatırasını gelecek nesillere nasıl taşırız diye düşündüm.

       Yaptığım araştırmalar sonrasında, bu kapsamda geçtiğimiz ay ki Yenişehir Belediye meclis toplantısında verdiğim önerge şehidimize göstermemiz gereken ahde vefa ile ilgili idi.

       Yenişehir Belediye Meclisi’ne; Şehidimiz Yunus Bal’ın isminin, Yenişehir ilçemiz Gündoğan Mahallesinde kendisinin doğup büyüdüğü “Çeşme Sokak’a”, “Şehit Pilot Yüzbaşı Yunus Bal Sokağı” ya da ilçemizde uygun görülecek değerde bir yere isminin verilmesi suretiyle hatırasının ebediyen yaşatılması ve isminin ölümsüzleştirilmesi konusunda verdiğim önergem oy birliği ile İmar komisyonuna havale edildi. Komisyon kararı 6 Nisan Cuma günü yapılacak olan Nisan ayı meclis toplantısında açıklanacak.

ŞEHİDİMİZİN HATIRASINA SAHİP ÇIKMALIYIZ.

Çocukluğunun geçtiği Çeşme Sokak’a şehidimizin isminin verilmesi; ailesi, o sokakta yaşayan şehidimizi tanıyan büyükleri ve sevenleri için oldukça anlam yüklü olduğu ortadadır. Yaşadığı büyüdüğü sokak’a Şehidimiz Yunus Bal’ın ismini vermek sıradan bir iş değildir. O sokaktan okullarına giden öğrencilerimiz; “Acaba Yunus Bal kimdir” diye düşünecek. Ve kafalarında bu sorunun cevabını aldıklarında vatana, millete hayırlı evlatlar olarak yetişecektir

Şehidimizin ismini yaşatılması konusunda verdiğim önergeye, onay verecek olan ve hatırasının her zaman yaşatılmasından yana oldukları  kararı alınmasına imza atacak olan  İmar Komisyonunda görev yapan meclis üyelerimize şimdiden teşekkür ediyorum.

Büyük Devlet olarak bizlere düşen, yüz yılda olsa bin yılda olsa şehitlerimize sahip çıkmaktır. Birlik ve beraberliğimizin hiç bozulmamasını diliyorum.

Ercan Özel

İYİ Parti Yenişehir Belediye Meclis Üyesi

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA