Putin’den Arap Birliğine iş birliği mesajı

Paylaş
 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak’ta  DEAŞ’ın yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap  Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi. 

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Suudi Arabistan’da düzenlenen 29. Arap Birliği Zirvesi dolayısıyla mesaj yayımladı.

Toplantının Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da zor bir dönemden geçilirken  yapıldığını hatırlatan Putin, Suriye, Irak, Libya ve Yemen’de silahlı  çatışmaların can almaya devam ettiğini belirtti.  Putin, bu zorlukların  uluslararası toplumun koordineli, kolektif çabalarını gerektirdiğini ve Arap  Birliği gibi çok taraflı yapılara olan talebi artırdığını vurguladı.

Rusya’nın bölgesel güvenliği sağlamak için Arap Birliği ile iş  birliğine hazır olduğuna işaret eden  Putin, “DEAŞ’ın ana güçlerinin  yenilgisinden sonra ortaya çıkan koşullarda, Suriye ve Irak'ta siyasi çözüm ve  yeniden yapılanma süreçlerini beraber hızlandırmaya, hayati meseleleri çözmeye  yardımcı olabiliriz.” ifadesini kullandı.

Arap devletlerinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygıyla  terörist gruplarla mücadeleye devam edilmesi gerektiğini kaydeden Putin, şöyle  devam etti:

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA