Türkiye’de en çok esnaf Ege’de

Paylaş
 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel  Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, TESK'in sicil gazetesi  verilerinden yapılan derlemeye göre, özellikle AVM ve zincir market sayısının çok  olduğu büyükşehirlerde nüfusa oranla esnaf sayısının az olduğuna dikkati çekti.

Bölgeler bazında incelendiğinde nüfusa oranla en çok esnafın yüzde 2,8  ile Ege Bölgesi'nde, en az esnafın ise yüzde 1,4 ile  Güneydoğu Anadolu  bölgesinde bulunduğuna işaret eden Palandöken, Muğla'nın Türkiye'de esnaf ve  sanatkar siciline kayıtlı olarak oransal bazda en çok esnafa sahip il olduğunu  kaydetti.

Palandöken, mart ayı sonu itibarıyla esnaf sayısının 1 milyon 707 bin  9’a çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş ve büyükşehirlerdeki esnaf  yoğunluğu, bulundukları bölgelerde sonuncu. Bu da fizibilite çalışması  yapılmadan, hızla çoğalan AVM ve zincir marketlerin büyükşehirlerde esnafı nasıl  yuttuğunun göstergesidir. AVM ve zincir market sayısında en yüksek sayılara sahip  olan bu illerde nüfusa göre esnaf oranının en az çıkması tesadüf değildir.  Perakende yasasının tam olarak uygulanması, esnafın özellikle büyük şehirlerde ve  tüm Türkiye’de korunması gerekiyor. Esnafın azaldığı, olmadığı yerlerde sokaklar  karanlık ve korumasız kalır."

Etiketler:
bölgeler ekonomi esnaf
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA