’34 bine yakın uyuşmazlık arabuluculukla çözümlendi’

Paylaş
 

Kentteki 27 arabulucunun ortaklaşa kurduğu Çorum Arabuluculuk  Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Öztatar, 4 yıl önce hayata geçirilen  arabuluculuk uygulamasının, 1 Ocak'tan itibaren iş mahkemelerinde dava şartı  haline getirilmesiyle Türkiye'de daha çok konuşulmaya başlandığına dikkati çekti.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden bugüne kadar Türkiye genelinde 34  bine yakın uyuşmazlığın arabuluculuk uygulamasıyla çözüme kavuştuğunu belirten  Öztatar, "Şu anda iş uyuşmazlıklarındaki sorunlar arabuluculukla 28 gün gibi kısa  bir zamanda çözümlenmekte. 28 gün içerisinde işçi kardeşimiz alacağına  kavuşmakta, işveren kardeşimiz de sorunu çözerek önüne bakabilmekte." diye  konuştu.

Geçen yıl iş mahkemelerinde bir anlaşmazlığın 534 günde çözüme  kavuştuğunu vurgulayan Öztatar, "Geçen yıl bir iş mahkemesindeki ilk derecedeki  mahkeme süresi 534 gündü. 534 günlük süreyi arabuluculukla birlikte 28 güne  indirmiş bulunmaktayız. Şu ana kadar da 34 bine yakın uyuşmazlık arabuluculukla  çözümlenmiş durumda. Baktığımızda arabuluculuğun işçi ve işveren  anlaşmazlıklarında gerçekten çok faydalı olduğunu gördük. Arabulucu  arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Çorum Arabuluculuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yaşar da  arabuluculukla ilgili birtakım kaygıların gündeme getirildiğinin altını çizerek,  bu kaygıların giderilmesi için Çorum'da 27 avukatla Çorum Arabuluculuk Merkezi'ni  kurduklarını anlattı. Yaşar, merkezle birlikte toplumsal barışa hizmet etmeyi  hedeflediklerini kaydetti.

Konuşmaların ve okunan duanın ardından merkezin açılışı yapıldı.  Törene Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Çorum Cumhuriyet Başsavcı Ömer Faruk  Yurdagül, Çorum Barosu Başkanı Altan Akpınar ile davetliler katıldı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA