Ekonomi Bakanı Zeybekci Londra’da

Paylaş
 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Londra’da düzenlenen "Üçüncü Ülkelerde Altyapı Alanında  Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği" panelinde yaptığı konuşmada, global ekonomik  sistemde başta rekabet artışı olmak üzere yaşanan önemli gelişmelerin ülkeler  arasındaki ilişkilerin daha ileri bir seviyeye yükseltilmesi gereğine işaret  ettiğini söyledi.

Bu çerçevede, ekonomik iş birliğinin önemli bir boyutunu oluşturan  müteahhitlik sektörünün büyük önem arz ettiğini vurgulayan Zeybekci, "Türk ve  Birleşik Krallık müteahhitlik firmalarının üçüncü ülkelerde başarılı ortak  projeler gerçekleştirmesi, iki ülke arasında diğer konulardaki iş birliğini daha  da geliştiren önemli bir katalizör olacaktır." dedi.

Türk firmalarının en rekabetçi olduğu sektörlerden birinin  müteahhitlik olduğunu vurgulayan Zeybekci, 1972 yılından bu yana Türk  firmalarınca dünyanın 120 ülkesinde üstlenilen 9 bin 300’den fazla projenin  toplam değerinin 360 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

YENİ PAZARLARA ERİŞİM

Nihat Zeybekci, ENR dergisinin son yayımlanan listesinde, Türkiye’nin,  firma sayısı itibarıyla 46 firma ile ikinci, 25,6 milyar dolarlık toplam gelirle  de uluslararası gelirler sıralamasında 7'nci olduğunu hatırlattı.

İngiltere’nin de 2 firma ile ENR listesinde yer aldığını ve 8,8 milyar  dolarlık gelirle de gelir sıralamasında 10'uncu olduğunu belirten Zeybekci, yurt  dışı müteahhitlik sektöründe yakın zamanda belirleyici olacak konuların başında  yeni pazarlara erişimin geldiğini düşündüğünü söyledi.

Etiketler:
ekonomi zeykbekci
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA