Hazır yemek sektöründe ramazan durgunluğu

Paylaş
 

Ramazanın gelmesiyle hazır yemek sektöründe günlük üretimin düşmesi beklenirken, bu aya özel menülere konulan hurma, peynir, zeytin ve pastırma gibi iftariyelik ürünler, 9 lira ile 12 lira arasında değişen yemek maliyetini 15 liraya kadar çıkarıyor.

Türkiye'de ekonomik büyüklüğü 6 milyar dolar olan hazır yemek sektörü, ramazanın gelmesiyle durgunluk dönemine giriyor.

Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) verilerine göre, ülke genelinde 5 bin hazır yemek firmasının hizmet verdiği sektörde, günlük 6 milyon kişi için 9 milyon kuver yemek üretiliyor. Ramazan ayının gelmesiyle bu oranın düşmesi bekleniyor.

YESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Zincirkıran, AA muhabirine, hazır yemek sektörünün genel durumunu ve ramazan ayına yönelik hazırlıklarını anlattı.

Hazır yemek sektörü için geçen yılın maliyetler açısından çok zorlu geçtiğini belirten Zincirkıran, ham madde, et ve bakliyat fiyatlarındaki artışın yanı sıra yılın ikinci yarısında yükselen yakıt fiyatlarıyla artışa geçen lojistik maliyetlerinin hazır yemekçileri olumsuz etkilediğini söyledi.

İftariyelikler maliyeti artırıyor

Zincirkıran, ramazan ayında günlük hazır yemek tüketiminde yüzde 40-45'lik düşüş olduğuna işaret ederek, "Normalde iş yerleri için öğle yemeği sağlıyoruz. İftar, genellikle mesai sonrasına denk geldiği için iş verenler bu sebeple iftar yemeği vermiyor ve dolayısıyla şirket bazında hazır yemek talebinde düşüş yaşanıyor." dedi.

Belediye ya da kurum ve kuruluşların verdiği iftar yemekleri için yapılan üretimin hazır yemek sanayisinin normal dönemdeki üretim miktarının çok altında kalacağını vurgulayan Zincirkıran, bu dönemde sektörün cirosunda düşüş olacağını dile getirdi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA