Terör ve suçla mücadeleyi artıracak

Paylaş
 

Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Birliği (AB)  Konseyi, Schengen Bilgi Sistemi'ni (SIS) güncelleyerek terör ve suçla mücadeleyi  artırma konusunda anlaştı. 

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, SIS'e yönelik yapılacak  yeni güncellemeler, AB sınırlarından geçişlerin daha iyi denetlenmesine imkan  verecek.

Emniyet görevlilerine terörist ve suçluları yakalama, kayıp çocuklara  koruma sağlama açısından önemli katkılar sağlanacak.

Bilgi sistemine yönelik kabul edilecek yeni kurallar, eksiklikleri  gidermenin yanı sıra yeni oluşan ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olacak.

Sistem daha fazla alanda alarm verecek

Açıklamaya göre, yeniliklerle, sistemin daha fazla alanda alarm  vermesi sağlanacak. Ciddi suç ya da terör mahalindeki parmak izlerinin SIS'e  kaydedilmesi yoluyla sistem, aranan kişiler veya bilinmeyen şüpheliler hakkında  alarma geçebilecek.

Aynı şekilde sistem, kaçırılma riski bulunan çocuklar ve kendi  güvenliği için seyahat etmesi engellenmesi gereken savunmasız kişiler (zorunlu  evlilik, insan kaçakçılığı şüphesi) için de alarm verebilecek.

Schengen bölgesinde bulunan ülkelerde yasa dışı ikamet eden kişiler  için de sistem alarm vererek, bu kişilerin gerekli ülkeye iadesi için süreci  hızlandıracak.

Yüz tanıma ve DNA profili eklenebilecek

AB Parlamentosu ve Konseyi arasında uzlaşı sağlanan metne göre, yeni  bilgi sistemine yüz tanıma imkanı eklenebilecek.

Diğer yandan, yeni sistemde parmak izi, fotoğraf ve yüz tanıma  imkanlarının yeterli olmadığı durumlarda kayıp insanların bulunması için  kişilerin DNA profilleri de sistemde ulaşılabilir hale getirilebilecek.

Etiketler:
ab dünya Schengen
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA