Bemba, tutuksuz yargılanacak

Paylaş
 

UCM'den yapılan açıklamada, "savaş suçlaması"ndan dolayı beraat eden  ancak başka bir davadan yargılanan Bemba'nın tutuksuz yargılanmak üzere tahliye  edildiği belirtildi.

Açıklamada, Bemba'nın verilebilecek en yüksek cezanın yüzde 80'nini  hapiste geçirdiği ve mahkum kalması için gerekli yasal nedenlerin bulunmadığından  dolayı daha fazla içeride kalmasının gereksiz olduğu ifade edildi.

Bemba'nın avukatları, müvekkillerinin bir an önce serbest bırakılması  ve tutuksuz yargılanması talebinde bulunmuştu.

Temyiz mahkemesi, savaş suçundan dolayı mahkum edilen Bemba hakkında,  kontrolü altındaki askerlerin işlediği suçları önlemek için çaba sarf ettiği  gerekçesi ile beraat kararı verildiğini ancak başka bir davadan tutuklu bulunduğu  için Bemba'nın tahliye edilmeyeceğini bildirmişti.

Mahkeme geçen yıl ayrıca, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin eski Devlet  Başkan Yardımcısı Jean Pierre Bemba'yı "yalancı şahitliğe teşvik" suçundan 1 yıl  hapis ve 300 bin avro para cezasına çarptırmıştı.

Bemba ise hakkında verilen karar için temyize başvurmuştu.

UCM 2016'da, Bemba'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) 2002-2003  döneminde gönderdiği silahlı grup Kongo Kurtuluş Hareketi (MLC) milislerinin  ülkede işlediği cinayet, tecavüz ve yağma gibi suçlardan sorumlu olduğu kanaatine  varmıştı.

Bu suçtan 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Bemba, 2008'de Belçika'da  yakalanmış ve UCM'ye teslim edilmişti.

MLC milislerini, OAC'yi 1993-2003 döneminde yöneten Devlet Başkanı  Ange Felix Patasse'yi ayrılıkçılardan korumak için görevlendirdiği iddia edilen  Bemba, 2003-2006 döneminde Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde devlet başkan  yardımcılığı görevini üstlenmişti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA