Sıkıntı çözüldü, anlaşma sağladık

Paylaş
 

Başbakan Çipras, Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile gerçekleştirdikleri  telefon görüşmelerinin ardından varılan anlaşma sonrası Cumhurbaşkanı Prokopis  Pavlopoulos ile görüştü.

Çipras, "Kısa bir süre önce, eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya  (FYROM) Başbakanı ile bizi uzun yıllardır sıkıntıya sokan bir konuda anlaşma  sağladık. Yunanistan'ın tüm şartlarını ve 'milli çizgi' dediğimiz çerçeveyi  karşılayan iyi bir anlaşmaya ulaştık." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın tüm alanlarda kullanılacak bir isim ve anayasal değişikliği  de içerdiğini belirten Çipras, "Komşumuz, anayasadaki ülke ismini de değiştirmek  üzere anayasa değişikliğine gidecek." şeklinde konuştu.

Çipras ayrıca, Makedonya'nın anayasal değişiklikleri  gerçekleştirmesinin ardından, anlaşmanın Yunan Meclisinde onaylanacağını kaydetti.

MAKEDONYA BAŞBAKANI ZAEV'DEN AÇIKLAMA

"İsim genel kullanıma yönelik olup Anayasa değişikliğiyle  belirlenecektir." diyen Zaev, bu anlaşmanın Makedonca'nın Birleşmiş Milletler'de  (BM) onaylanmasını sağlayacağını kaydetti.

Anlaşma sayesinde Makedon etnik ve kültür kimliğinin güçleneceğine  dikkati çeken Zaev, bunun Makedonya vatandaşlarının güvenliği, istikrarı ve  müreffeh geleceği için bir garanti teşkil edeceğini söyledi.

Anlaşmanın iki hükümet arasında imzalandıktan sonra Makedonya  Meclisinde onaylanması gerektiği bilgisini paylaşan Zaev, Mecliste onaylandıktan  sonra Yunanistan tarafından NATO Genel Sekreterliğine, "iki ülke arasında artık  sorunun var olmadığı ve Makedonya'nın NATO üyeliği daveti alması için engel  bulunmadığı" yönünde bilgilendirme mektubu gönderileceğini ifade etti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA