Dünyada enerji tüketimi yüzde 2,2 arttı

Paylaş
 

British Petroleum (BP), 2018 Dünya Enerji İstatistik Görünümü  Raporu'nu yayınladı.

Dünya genelinde enerji tüketiminin geçen yıl bir önceki yıla göre  yüzde 2,2 yükseldiğinin belirtildiği raporda, bunun 2013'ten bu yana yıllık en  yüksek artış oranı olduğu kaydedildi.

Çin'in enerji tüketiminin geçen yıl yüzde 3,1 oranında arttığına yer  verilen raporda, bu ülkenin 17 yıl üst üste dünyanın en fazla yıllık büyüme  kaydeden enerji piyasası olduğu vurgulandı.

Raporda, dünyada tüketilen enerji kaynaklarında yıllara göre en büyük  artışın doğalgazda gerçekleştiği ifade edildi.

Geçen yıl dünyada doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 3  arttı. Tüketimde en yüksek artış Çin, Ortadoğu ve Avrupa'dan geldi.

Raporda ayrıca, dünya genelinde doğalgaz üretiminin 2017'de bir önceki  yıla kıyasla yüzde 4 arttığı, üretimdeki bu artışta en büyük pay sahibi ülkelerin  Rusya ve İran olduğu belirtildi.

Kömür tüketimi 2013'ten bu yana ilk kez arttı

Raporda, dünya genelindeki kömür tüketiminin geçen yıl bir önceki yıla  göre yüzde 1 arttığı ve kömür tüketiminin 2013'ten bu yana ilk defa yükseldiğine  işaret edildi.

Kömür tüketimindeki artışın daha çok Hindistan ve Çin kaynaklı  olduğuna dikkati çekilen raporda, kömür üretiminin de geçen yıl bir önceki yıla  göre yüzde 3,2 artışla 2011'den bu yana en yüksek yıllık artış oranına ulaştığı  bilgisine yer verildi.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA