Kanada Büyükelçisine tehdit mektubu

Paylaş
 

Kanada ve ABD güvenlik birimlerinin soruşturma başlattığı olaya konu  mektup, Büyükelçi Craft'ın Ottawa'daki ikametgahına gönderildi.

Elçilik güvenlik birimlerinin taraması sırasında mektup zarfında  saptanan beyaz toz madde uzmanlarca incelemeye alındı. Tozun ölümcül etkilere  sahip bir madde olmadığı, ancak mektup metninde ölüm tehditlerinin yazılı olduğu  belirtildi. 

Mektupta, ABD Büyükelçisi Kelly Knight Craft'ın istifaya davet  edildiği, bunu yapmadığı takdirde öldürüleceğinin yazdığı, ayrıca ABD Başkanı  Donald Trump'a yönelik tehditlere yer verildiği ifade edildi.  

Büyükelçi Kelly Knight Craft'ın bu durumla ilgili endişe duyduğu,  Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP'nin başlattığı soruşturmanın Ottawa ve Quebec'te  sürdüğü kaydedildi. 

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımda, "Kendisine karşı yapılan tehdit kabul edilemez. Büyükelçi  Craft, gerekli ve zor bir iş yapıyor ve Kanada kendisinin hizmetine saygı  duyuyor." ifadesini kullandı. 

Kanada ile ABD arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Trump'ın uygulamaya  koyduğu çelik ve alüminyum tarifelerine Kanada'yı da dahil etmesinin ardından  gerilmişti. Geçen hafta Kanada'da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi'nde ve  sonrasında da artarak devam eden gerginlik, ABD'li bazı danışmanların Kanada  Başbakanı Justin Trudeau'ya yönelik hakaret içeren açıklamalarda bulunmasına  kadar varmıştı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA