Tarlada 1,5, tezgahta 6 lira

Paylaş
 

Amik Ovası'nda üretilen soğan, tarlada 1,5 lira iken  tezgahta 6  liraya kadar alıcı buluyor.

Amik Ovası'nda geçen yıl 46 bin 500 dekar alanda 198 bin 993  ton verim alınan soğanda, bu yıl ekilen 42 bin dekar alanda 173 bin 800 ton  rekolte alınması hedefleniyor.

Bereketli topraklarıyla çiftçisinin yüzünü her zaman güldüren Amik  Ovası'nda bu yıl üretilen soğanların tarlada kilosu 1,5 liradan alıcı buluyor.

Tüccarların ve komisyoncuların elinden geçen soğan, büyük şehirlerde  kilosu 6 veya 6,5 liraya kadar satışa sunuluyor.

Üreticiler ise bunun, hem bu sene yaşanan hava şartları hem de  tüccarlarının üzerine koydukları kardan kaynaklandığını değerlendiriyor.

Soğan üreticisi Nuri Söylemez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu  sene soğanda beklenen verimi alamadıklarını ifade etti.

Bu yıl soğan tarlasından çok az bir tonaj aldıklarını ve hiç tonaj  almadan söktükleri yerler de bulunduğunu dile getiren Söylemez, şunları kaydetti:

"Geçen sene 75 kuruşa satıyorduk, bu sene 1,5 liraya alıyorlar  kilosunu. Bunun nedeni hava şartlarına bağlı, yağmur, güneş etkiledi. Geçen sene  kendi ektiğim 200 ton soğanım vardı, 65 dönümde, bu sene 30 dönüme düşürdüm  kazanç yapamadığımız için. 30 dönüme düşünce soğan iki katına oldu. 1,5 liraya  veriyoruz şu an ama daha fazla zarara gittik çünkü verim alamadık."

Aradaki fiyat farkını değerlendiren Söylemez, "Aradaki komisyoncular  benden 1,5 liraya alıyor, o diğer komisyoncuya, o da haldekine devrediyor.  Haldeki çıkışı da 6 lira oluyor. Onlar emeksiz parayı götürüyorlar." dedi.

Etiketler:
ekonomi patates soğan
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA