Albayrak’tan Merkez Bankası açıklaması

Paylaş
 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  "Politikalarımız, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal reformları  önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi  çerçevesinde şekillenecek." dedi.

Albayrak, AA muhabirine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ardından  yeni dönemde uygulanacak ekonomi politikalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Politikalarının, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal  reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir  büyüme hedefi çerçevesinde şekilleneceğini belirten Albayrak, uluslararası  finansal piyasalardaki tüm aktörler ve paydaşlarla beraber, iş birliği içinde  çalışarak, Türkiye'ye dış kaynak giriş miktarını ve kaynak çeşitliliğini  artıracaklarını söyledi.

Albayrak, ekonominin tüm kesimlerinin, paydaşlarının kendi katkılarını  içinde görecekleri, yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve  güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "faizlerin seçim sonrasında  düşeceği"ne ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Albayrak, şöyle  konuştu:

"Cumhurbaşkanımız, sadece ekonomide değil, ülke meselelerini  ilgilendiren her konuda elini taşın altına koyan, sorumluluk alan bir liderdir.  Bu millete, büyük ve güçlü Türkiye idealini sunmuş ve bu uğurda gece gündüz  demeden çalışmaktadır. Bizim bu dönemde temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi  olacaktır. Tüm kurumlarımızla, özel sektörümüzle, tüm yatırımcı ve  paydaşlarımızla eşgüdüm ve çok sağlam bir koordinasyonla çalışacağız. Enflasyonun  en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı  atacağız. Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde  kalmayacak. Yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki  koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan  yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek."

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA