Almanya’da ‘istifa’ krizi! ‘

Paylaş
 

Seehofer'in dün katıldığı bir toplantıda Afganistan'a 69 sığınmacının gönderildiğini belirterek, "Tam da benim 69. doğum günümde Afganistan'a 69 kişi geri gönderildi. Bunu ben sipariş etmedim. Bu (sayı) normalin üzerinde."  ifadelerini kullanması ülkede eleştirilere sebep oldu.

Bugün de Afganistan'a gönderilen 23 yaşındaki bir sığınmacının  Kabil'de intihar ettiğinin öğrenilmesiyle Seehofer'in görevinden istifa etmesi  istendi.

Sol Parti Milletvekili Jan Korte, sığınmacının ölümünden Seehofer'in  de büyük ölçüde sorumlu olduğunu belirterek, "Seehofer’in gitmesinin zamanı geldi." dedi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Anton Hofreiter de  Seehofer'in görevinin hakkını veremediğini ve bu görev için uygun olmadığını  kaydetti.

Partinin diğer Eş Başkanı Katrin Göring Eckardt de sınır dışı  konusunda şaka yapılamayacağını belirterek, "İnsan hayatına ilişkin kararlar kötü ellerde." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Seehofer, hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD)  tarafından da eleştiriliyor.

SPD Gençlik Teşkilatı (Jusos) Genel Başkanı Kevin Künert, "acınacak  durumdaki Seehofer'in karakter olarak makamını dolduramadığını" belirtti.

SPD Milletvekili Thomas Oppermann da insanların sınır dışı  edilmelerinin  ciddi konu olduğunu ifade ederek, "Bu konuya ilişkin şaka  yapılmaz." yorumunda bulundu.

Seehofer, geçen ay sığınmacı konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel  ile görüş ayrılığı yaşamış ve bu konu koalisyon krizine yol açmıştı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA