23 bin şehit yakını ve gazi kamuda istihdam edildi

Paylaş
 

Türkiye'de son 16 yıllık dönemde şehit yakını, gazi ve gazi yakınları  için birçok yeni yasal düzenleme ve var olan haklarına yönelik çok sayıda  iyileştirme hayata geçirildi.

Şehitlerin emanetlerine sahip çıkmak, daha iyi şartlarda, güven  içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri amacıyla yeni dönemde Çalışma, Sosyal  Hizmetler ve Aile Bakanlığınca yürütülecek çalışmaların en önemlilerinden birini  kamuda istihdam hakkı oluşturdu.

Bu kapsamda 2011'e kadar yalnızca terörle mücadeleyle sınırlı olan ve  aileden bir kişiye verilen kamuda istihdam hakkı 2012'de ikiye çıkarıldı. 2013'te  ise vazife ve harp malullerinden hayatını kaybedenlerin iki yakınına,  yaralananların bir yakınına istihdam hakkı tanındı.

Bu süreçte Türkiye'de ilk defa "sivil terör mağdurları" da mevzuatta  tanımlandı. Bingöl'de 2011'de canlı bombanın üzerine atlayarak büyük bir faciayı  önleyen ve bu esnada yaşamını yitiren 4 çocuk annesi Hatice Belgin'in ardından  gündeme getirilen düzenlemede, terör eylemleri nedeniyle hayatını kaybeden veya  engelli hale gelen sivillerin yakınlarının istihdam hakkından yararlanması  sağlandı ve sosyal haklarında çeşitli iyileştirmeler hayata geçirildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe  girişiminde şehit olanların yakınları ile gazilerin de şehit yakınları ve  gazilere sağlanan bu haklardan yararlanması sağlandı.

Bugüne kadar 39 bin 552 kişi istihdam edildi

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, 2002 yılına kadar istihdam  hakkından yararlanan kişi sayısı 6 bin 315 kişi iken, AK Parti hükümetleri  döneminde atılan adımlarla geçmişten bugüne kadar kamuda istihdam edilen şehit  yakını, gazi ve gazi yakınlarının sayısı 39 bin 552'ye ulaştı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA