ÖSYM’nin teşkilat yapısı ile görev ve yetkileri belirlendi

Paylaş
 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının  teşkilat, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esaslar belli oldu.

Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer  Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi  Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, ÖSYM, aynı veya farklı zamanlarda farklı sorularla yapılan  ancak adaylara sağladığı haklar bakımından eşit sonuçlar veren eşdeğer sınav  yapabilecek.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için devlet üniversiteleri, ihtiyaç  duyulması halinde kamu veya özel kurum ve kuruluşları ile yurt dışı  temsilcilikler bünyesinde, sınav organizasyonu ve sınavlarla ilgili diğer işleri  yerine getirmek üzere görevlendirilenlerden oluşan sınav koordinatörlükleri  açılacak.

ÖSYM Başkanlığı, YÖK kararlarına veya ilgili mevzuat hükümlerine  istinaden başta yükseköğretim kurumlarında önlisans, lisans veya lisansüstü  öğrenim görecek adayların puan sıralamasına göre tespiti veya yerleştirilmesiyle,  yükseköğretim kuramlarında atama veya yükselmelerde esas alınan sınavlar olmak  üzere, ulusal ve uluslararası her türlü bilim, yetenek veya yabancı dil  sınavlarıyla gerektiğinde yerleştirme işlemlerini yapacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarında görev almaya  veya görevde yükselmeye yönelik sınavları ve gerektiğinde yerleştirme işlemlerini  ilgili kurumun talebine bağlı olarak yapacak ÖSYM, özel hukuk tüzel kişilerinin  talep ettikleri her türlü ölçme ve değerlendirme işlemlerini de yürütecek.

Etiketler:
ekonomi ösym Şirket
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA