SAĞIM SOLUM SOBE

 

 

 

SAĞIM SOLUM SOBE

Karışıkmış gibi duran bir cümlenin içinden ışık hızıyla geçmeye çabalayacağız zira kelimeler arası mesafe mana âleminin her yıldızında fersah fersah artıyor.

Gerçek sağ, soldan daha solda; gerçek sol ise gerçek sağın tam merkezinde.” Düğümlenmiş ip gibi ama savaşmadan yenilmek ölümüne savaşmaktan daha kötü. Bu cümle ile çarpışacağız, hiç kaçarı yok!

Sağ ve solun nereden çıktığı terminolojisine girmeden açıkça anlaşılması açısından ülkemizde şöyle bir anlayışın var olduğunu söylemek lazım: sağ kesim milliyetçi ve dindar, sol cenah ise eşitlikçi ve özgürlükçü. Hadi sola biraz da sekülerlik yükleyelim. Vesselam tanrısız devlet fikriyatını pek severler. Dünyada egemen oldukları zamanlarda milyonlarca insanın ölümünü, ideolojik gerekçeyle gerçekleştirdiler. Sağ saparak faşizme kaydı, sol eşitlik yapacağım diye Rusya’da 30 milyondan fazla insanı açlıktan öldürdü. Bizim ülkemizde de böyle şeyler olmadı değil. Bu arada sağın da elinde kutsal kitabı tutmadan iş yaptığını hiç görmedik. Sol ise materyalizmin dokunmaya dayalı hayat görüşü sebebiyle bedenindeki kaybettiği ruhunu bir türlü bulamadığına tanık olduk. Neticede hepsi aynı ışığın yansımaları… İyi de nedir bu karmakarışık gemici düğümü?

Ortak özellikleri bulmak için bazı ölçütler aranır ya, sağ ve solun durumu da aynı. “Çok ortak özelliğimiz var, ikimiz de insanız mesela.” Gerçek sağ dediğimizde şunu bilmemiz lazım, şu anda bildiğimiz her şey, yeme, içme, yaşam, sanat, tiyatro, bale, opera, folklor, dans, yasa, ceza, adap, doğumdan tut da ölüyü nasıl gömeceğine kadar bütün bilgilerin kaynağı din ve onun insanlar üzerinde oluşturduğu kültür sayesindedir. Sağ, işe buradan bakar. Gerçek sol ise konuyu bireyden başlatıp topluma bağlar ki neticede kendi emeğiyle bütünün bir parçası olur ve medeniyetin başka türlüsü düşünülemez. Her ikisinde de amaç, var olan kültürel birikim sayesinde bireyin temel hak ve özgürlüklerini toplum refahı ile bütünleştirme çabasıdır. İkisi de başlangıç aşamasında birbirlerinin aynada yansımaları gibi hareket ederler, ta ki ideolojik sapmalar ve çıkarlar yollarını ayırana dek. Konuyu daha da genişletirsek, aklın sentezlediği bütün fikirler aslında bir ahtapotun kolları gibi. Tek bir ağıza yemek ulaştırmak için kolları adedince farklı yönlere saldıran vantuzlu kollar… Sağ-sol, hangi meşrepten olursan ol hepsi aynı ahtapotun gövdesine bağlı. Önemli olan insan ve toplum…

Günümüz yön meraklıları işin rengini değiştirerek gerçek sağ ve solu birbirine düşman ettiler ama artık sırların gizli kalamayacağı bir çağda yaşadığımızdan dolayı paslanmış olan aynalar tekrar yaldızlanacak. Bu sebeple gerçeğin en belirgin özelliği olan açığa çıkma işi muhakkak vuku bulacak. Sahtelik düşerek yeni ve açık dimağlarda, saf aklın taze sentezleri yükselerek afakları saracak. Farklılık bizim temel ortak özelliğimiz olarak kültürümüzde yer etmeye edecek.

Bu yazıdaki sağ ve sol kavramlarını sembolik olarak alırsak düşüncemizin ufku daha da genişler. Ülkemizde bu işler 80’lerdeydi, dünyada ise çok önceleri… Şimdi bizi cezbeden cazibelerin sayısı sayılamayacak kadar çok. En tazesi parlamenter sistem mi başkanlık mı? Bu süreçleri seçim yöntemi ile aşabilir hale geldik nihayet. Demokrasi damla damla artıyor.

Bakarsak kesinlikle göreceğiz ki bütün zıtlıklarımızın kökünde, hepimizin amacı aynı olduğu ortaya çıkıyor. Farklı metotlarla aynı yoldayız.

Makyajımızı silelim, umut dolu yüzümüzün, gören bakışlarımızın ve sıkılası dost elimizin her birimizde bir karşılığı olsun. Sağdan ya da soldan esen rüzgâr değil, yelken bizim olsun. İşte ben buna dalgalarla boğuşan gemi derim.

 

Bu yazı 381 kere okundu.
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA